NBA Günlükleri

Jayson Tatum: “Çocukluk hayalim gerçekleşti”

Boston Celtics ile harika bir çaylak sezonunu geride bırakan ve yeni sezon çalışmalarıyla gündemde yer alan Jayson Tatum, Boston Globe’dan Adam Himmelsbach ile samimi bir röportaj gerçekleştirdi.

Adam Himmelsbach: Geçtiğimiz sezonun sonunda güçlenmek istediğini söylemiştin. Nasıl gidiyor bu hedefin?

Jayson Tatum: Şu anda hızlı bir şekilde güçlenmek çok zor ama kesinlikle çok çalışıyorum. Güçlendiğimi söyleyebilirim bence bu önemli bir kısım.

AH: Philadelphia 76ers pivotu Joel Embiid ile beraber antrenör Drew Hanlen eşliğinde antrenman yapıyorsun. Joel Embiid ile antrenman yapmak nasıl?

JY: Harika. Embiid, ligin en iyi oyuncularından biri ve ligin en iyi uzunu. 76ers ile beraber bir rekabetimiz var. Joel, harika biri. Aynı antrenörle çalıştığımız için beraber antrenman yapmak çok güzel.

AH: Joel’den öğrendiğin bir şey var mı?

JT: Post oynarken ayak oyunlarını dikkat ettim. Uzun bir oyuncuya rağmen çok hızlı hareket ediyor. Onunla antrenman yaparken dikkat ettiğim kısım buydu.

AH: Çocukluk idolün Kobe Bryant ile antrenman yaptın. Çok ilgi gördü bu antrenman. Bu deneyimini nasıl buluyorsun?

JT: Çocukluk hayalim gerçekleşti. Kobe Bryant, her zaman idolüm oldu ve onunla sohbet etme şansına sahip olmak, antrenman yapmak sürreal bir andı.

AH: Kobe Bryant ile oturup, sohbet etmekten ne kazandın?

JT: Onun mentalitesini, oyuncu olarak neler düşündüğünü, genç bir oyuncu olarak neler düşündüğünü konuştuk. Bunları gerçekleştirirken neler yaptığını ve nasıl başarılı olabildiğini konuştuk.

AH: Antrenman konusunda dikkatini ne çekti?

JT: Antrenman yaparken ayak hareketleriyle ilgili konuşma yaptık. Post ve buna benzer hareketlere çalıştık. Bana gösterdiği her hareket için kendimi iyi hissettim.

AH: Durup, idolünle nasıl çalıştığını düşündün mü?

JT: Evet, benimle antrenman yapması, bana bir şeyler öğretmesi çok çılgınca bir durumdu.

AH: Kyrie Irving ile Temmuz ayında bir kamp düzenlediniz ve yaz boyunca da Kyrie ile birlikte irtibat halinde oldun. Gelecek sezon hakkında neler konuştunuz?

JT: Umuyoruz ki herkes hazırlık kampına sağlıklı bir şekilde gelir ve sağlıklı kalmaya devam eder. Organizasyondaki herkesin de böyle dilediğini düşünüyorum. Tam kadro olduğumuzda neler yapabiliriz? Umarız ki sezon boyunca sağlıklı kalırız.

AH: Kyrie Irving’in nasıl hissettiği hakkında bir izlenimin oldu mu? Gelecek sezon onun sağlıklı olmasıyla neler yaşanabilir?

JT: Kyrie ile konuştum. Harika hissediyor. Çok heyecanlıyım. Belli ki o da aramıza katılmak için sabırsızlanıyor ve biz de onu aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz.

AH: Uncle Drew filmi hakkında ne düşünüyorsun?

JT: Çok güzeldi. Kyrie için de çok mutluyum çünkü çok güzel bir filmdi. Çok eğlenceliydi. Onu böyle farklı şeylerde görmek harika.

AH: Gordon Hayward’ın geri dönüşü Boston Celtics’e nasıl katkı sağlayacak?

JT: Gordon, geçtiğimiz sezon sahip olamadığımız bir başka silahımız. Onu tekrardan aramızda görmek heyecan verici. Onunla oynamak nasıl bir şey bilmiyoruz. O olmadan Doğu’nun en iyi ikinci takımı olduk. Bu yüzden onun geri dönüşü çok heyecan verici.

AH: Gordon Hayward ile iletişime geçtin mi?

JT: Geçmedim aslında ama antrenörüm Drew Harlen ile çalışmalarına devam ediyor ben de ondan haberlerini alıyorum.

AH: Drew Harlen ne dedi?

JT: Çok daha iyi olduğunu söyledi. Her çalıştığında daha iyi gözüktüğünü söyledi. Böylesine bir sakatlıktan dönen oyuncu için dileyeceğiniz tek şey bu.

AH: Beklentilere alışkın bir şekilde yeni sezona başlamak nasıl yardımcı olacak?

JT: Geçtiğimiz sezon pek bir şey bilmiyordum açıkcası. Beklentinin ne olduğunu bilmiyordum. Şu anda ise hazırlık kampında oynamanın, antrenmanda olmanın, ligde olmanın ve play-off’larda olmanın neye benzediğini biliyorum. Gelecek sezon başka bir mentalite ile mücadele edeceğim.

AH: Oyununa eklemeyi umduğun bir şey var mı?

JT: Oyunumu bütünüyle geliştirmek istiyorum. Daha çok bitirici olmak, pota altında temaslı oyunla beraber bitirici olmak istiyorum. Özellikle sezonun başlarında, potaya giderken top kaybı yaptığımı farkettim.

AH: Teması aldıktan sonra içeri hareket ederken topu kaybetmemek için neler yapacaksın?

JT: Açıkcası güçlenmek, vücudunu kullanmayı bilmek ve beklentiyi bilmek bu işin anahtarı. Play-off’larda normal sezona göre daha iyi çıkarttım. Zaman geçtikçe daha iyi hissediyor ve sorunlara çözüm buluyorsunuz.

Kaan Meriç
Bleeding Green

kaaanmeric@gmail.com

One Comment

  1. grafiker

    23 Ağustos 2018 at 22:38

    güzel bir yazı olmuş otobiyografisini paylaşmanız mümkün mü jayson’un? teşekkürler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir