NBA Günlükleri

Joey Crawford, Tim Duncan Olayını Anlattı

Hakem olmak hiçbir zaman kolay değildir. Verdiğiniz kararlar her zaman incelenir ve bu kararlar hakkında yorumlar yapılır. Ama bazı kararlar vardır ki uzun yıllar boyunca kimse akıl sır erdiremez.

NBA’de ise buna verebileceğimiz en iyi örneklerden biri Joey Crawford’un 2007 yılında Tim Duncan’ı benchte güldüğü için oyundan atmasıdır. Crawford, bu olayın ardından 100 bin dolar para cezasına çarptırılmış ve dönemin NBA Başkanı David Stern tarafından sezon sonuna kadar hakemlik görevine de son verilmişti.

İki sene önce hakemlikten emekli olan 66 yaşında Crawford geçtiğimiz günlerde yaşanan bu olay hakkında ESPN’e konuştu.

“Olay 2007 yılında yaşandı. Duncan benchte oturmuş gülüyordu. Ve ben de onu oyundan attım. Onun gülmesi çok sinirimi bozmuştu ve bu hareketin çok saygısızca olduğunu düşünmüştüm. Fakat onu attıktan bir dakika sonra bu durumun başıma bela olacağını anlamıştım.”

“Beni hakemlikten uzaklaştırmaları büyük bir olaydı ve bu durum karşısında şok olmuştum. ‘Bu durum hakkında bir şeyler yapmalıyım.’ dedim. Öfkemle baş edebilmem için profesyonel yardım almam gerekiyordu.”

“David Stern beni sezon sonuna kadar uzaklaştırdı. O zaman kariyerimin bittiğini düşünmeye başlamıştım. Stern bana bir psikiyatriste gitmemi söyledi. Bu adam benim deli olup olmadığıma karar verecekti. Çok korkuyordum. Zaten 100 bin dolar cezaya çarptırılmıştım ve terler içinde takım elbisemi giyinmiş bir şekilde bekliyordum. Psikiyatristin basketbol ve voleybolun farkını bile bildiğini düşünmüyordum. İki saatin sonunda bana bittiğini söyledi. Ben de şaşırmış bir şekilde tekrar gelmeme gerek olup olmadığını, deli olduğuma karar verip vermediğini sordum. Bana aklımı kaçırmadığımı ama işim hakkında aşırı tutkulu ve istekli olduğumu söyledi. Ben de bu teşhisle yaşayabileceğimi söyledim.”

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir