NBA Günlükleri

Mohammed Bamba Yeni Shaq ya da Howard olacak mı ?

Orlando Magic tarafından 5. sıradan draft edilen Mohammed Bamba’dan beklentiler özellikle Orlando Magic tarafında üst düzey durumda.

2.11 metre uzunluğunda pivot pozisyonunda oynayan genç oyuncu kolej kariyerini Texas Üniversitesinde geçirdi. 2.36 metrelik kanat genişliğine sahip olan genç yetenek atletik özellikleriyle dikkat çekiyor. Çok iyi bir çember savunucusu olan genç yetenek, hücumda ise pota altında atletik özellikleri ile fark yaratıyor. Eksik noktaları olarak dış şutu hemen hemen yok denecek kadar az olan Mohammed Bamba’nın atletizimine nazaran ince bir fiziğe sahip olmasıda eksi taraflarından bir kaçı olarak söylemek mümkün.

2017-2018 kolej sezonunu Texas Üniversitesi’nde geçiren yetenekli oyuncu 30 maça çıkıp maç başına 30.2 dakika sahada kalıp 12.9 sayı, 10.5 ribaund ve 3.7 blok ortalamaları ile tamamlayarak gayet başarılı bir sezon ile birlikte NBA’e adım attı.

Orlando Magic tarafından 6. sıradan draft edilen pivot oyuncudan beklentiler oldukça yüksek durumda. Draft edildiği ilk günden özellikle Orlando Magic camiası tarafından yeni Shaquille O’Neal ya da yeni Dwight Howard benzetmeleri yapılıyor. Bilindiği üzere Orlando Magic 1992 draftının ilk sırasından Shaquille O’Neal’ı ve 2004 draftının ilk sırasından ise Dwight Howard’ı draft etmişti. Bu nedenle genç yetenekdende benzer performanslar ve etkiler bekleniyor. Özellikle Mohammed Bamba’nın oyun tarzı , atletik özellikleri ve oynadığı bölge dolayısıyla bu benzetmelerin yapıldığını ve beklentilerin ortaya çıktığını söylemek mümkün.

İlerleyen zamanlarda hepimiz Mohammed Bamba’nın beklentileri ne denli karşılayıp ya da ne denli karşılayamacağını hep birlikte göreceğiz.

Muhammed Kaya

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir