NBA Günlükleri

NCAA Basketbolu Değişiyor

NCAA yeni bir açıklamayla basketbolda köklü bir değişim yaşattı. Yeni kurallarla birlikte oyuncuların menajer tutması ve NBA Draftlarına katılsa bile okuluna devam etme gibi hakları olacak.

NCAA basketbolunda değiştirilen kurallardan birkaçı;

-Lise ve kolej oyuncuları “profesyonel oyuncu olma hakkında bilgilendirme” amacıyla menajer tutabilecekler.

-Kolaj oyuncuları NBA Draftlarına katılırsa ve seçilmezse eğitimlerine devam edebilecekler. Önceden oyuncular isimlerini yazdırdıktan sonra 10 günlük süreden sonra geri dönme haklarını kaybediyorlardı.

-Oyuncular artık daha “resmi” olarak kampüsleri ziyaret edebilecek, yaz tatilinden önce parayı verip okullarına başlayabilecek.

-Division I okulları, okulu bırakıp, diploma için geri dönen öğrenicileri için harç ödeyecek. Bu ödemeler için yeni bir NCAA fonu oluşturulacak.

-Aday oyuncu menajerleri “ihlaller için davranış ve sonuçlara ilişkin standartlara sahip bir NCAA programı tarafından onaylanması” gerekecek.

Değişikliklerin uygulanması konusunda ihlaller için: “Kuralların kırılması durumunda sert cezalar verilecek bunlara daha uzun sezon sonu yasaklamaları, daha uzun koç uzaklaştırması, işe alım kısıtlamaları, ek vergiler de dahil.” açıklaması yapıldı.

Aynı zamanda kurallara uymak baş antrenör ve/veya atletik direktöre değil, üniversite yönetiminin zorunluluğu olacak. “Üniversite başkanları ve rektörleri kişisel olarak kurallara uymakla mesul olacak.” açıklaması yapıldı.

Bir diğer önemli değişiklik ise “karmaşık” olarak tanımlanan vakaların araştırılmasını denetlemek için iki bağımsız kurul atanacak.

Kural değişikliğinin amacını belirten açıklama ise şöyle: “Bu değişiklikler oyunda dürüstlüğü destekleyecek, hesap verebilirliği güçlendirecek ve öğrenci-sporcuların çıkarlarını diğer tüm faktörlere göre önceliklendirecektir.

İsmail Çimen
cismail00@gmail.com

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir