NBA Günlükleri

Ömer Faruk Yurtseven ve Milli Takım

Ömer Faruk Yurtseven FIBA Dünya Şampiyonası için hazırlanan Milli Takımın çağrısına olumsuz yanıt vermişti. New York Knicks efsanesi ve şu an Geortown koçu Patrick Ewing ‘uluslararası statüdeki oyuncuların fazladan sorumlulukları bulunuyor, akademik takvimimizin bazı sporcuların büyük onur ve fırsatları kaçırmasına neden olabildiğinin farkındayız ‘ dedi.
Ömer Faruk ise ‘Milli Takıma davet aldığım için onur duyuyorum, bu harika fırsatı kaçıracağım için üzgünüm’ şeklinde açıklama yaptı. Milli Takıma gelmeme gerekçesi olarak vize sorununu öne sürdü. Amerika Birleşik Devletlerinde F1 statüsünde olduğu için seyahat engeli oluşuyor. Ömer Faruk Eylül ayında oynanacak maçlarda Milli Takımı destekleyeceğini de ekledi.
Türkiye Basketbol Federasyonu CEO’su Ömer Onan ise ”Öme Faruk Hidayet, Cedi Osman, Furkan Korkmaz gibi isimleri örnek almalı. Milli Takım kutsal bir formadır. Babasıyla da konuştuk, buraya gelip arkadaşlarıyla birlikte olmasını, basının ve halkın karşısına çıkmasını istedik. Okuluyla ilgili bir sorun oluşursa (vize sorunu), kimseyi zorla tutmayacağımızı söyledik ama gelmedi” dedi.

Daha önce Obradovic’le de benzer bir sürtüşme yaşamıştı!
Fenerbahçe Başantrenörü Obradovic ”Ömer, gitsem mi kalsam mı?’ diye bize bir teklif sunmadı. Çünkü sadece kendisini düşünüyor. Onun için takım yok” demişti.

17 Ağustos 2018 Ribaund Programında Kaan Kural ise;
Her zaman yapıcı olmakta fayda var. Ömer Faruk’u savunmak veya haklı göstermek için söylemiyorum ama genç bir sporcuyu basının önüne atmayı doğru bulmuyorum. Oyuncuyu bir anda ‘sorumsuz ve milli takımı düşünmüyor’ konumuna sokmak yanlış. Milli Takım formasını mecburi bir hizmet gibi addetmek formanın değerini azaltır. Oyuncuya bu formayı giymenin bir onur olduğunu göstermek gerekir. Milli takıma girmediği için bir de üstüne ceza vermek soruna bir çözüm getirmez. Cezayı hak ediyor ama yapıcı davranmak genç bir oyuncuyla diyalog kurmak gerekir. Kaan Kural; Ömer Faruk’un Milli Takıma gelmeme gerekçesi olarak gösterdiği vize sorunu için ise ‘kamuflaj’ ifadesini kullandı. Bir şekilde halledilebilir bir mesele olduğunu belirtti. Oyuncuların Milli Takıma gelmeme kararının ceza ile halledilemeyeceğini söyledi. ”Milli Takım formasını giyme onurundan mahrum kalmış olmak en büyük cezadır!” diye ekledi.

Benim şahsi görüşüm de Kaan Kural ile aynı. Milli Takımda oynamayı tercih etmediği için ayrıca bir ceza vermek olumlu sonuç getirmez. Milli Takım forması tek başına bir gurur vesilesidir, onu giymiyor olmak zaten başlı başına cezadır.

Alihan Olcar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir