NBA Günlükleri

Payton Anlatıyor, ‘2004 Lakers Neden Hayal Kırıklığı Yarattı?’

2004 yılında oluşturulan Los Angeles Lakers takımı modern NBA’in gördüğü en etkileyici takımlarından biriydi. Los Angelas ekibi Gary Payton, Karl Malone, Shaquille O’Neal ve Kobe Bryant ile modern NBA’in ilk süper takımı olarak düşünülebilir. O dönem bu süper takımdan beklenti dominat bir oyun karşılığında gelen şampiyonluktu.

Lakers sezona harika bir başlangıç yaparak beklentileri arşa çıkardı. İlk 21 maçta 18 galibiyet aldılar. Fakat bu hikaye başlangıç gibi şaşalı devam edemedi. Normal sezonda 56 maç kazandılar ve NBA Finali’nde Detroit Pistons‘a 5 maç direnebildiler.

The Herd‘e konuşan Gary Payton, hayal kırıklığı yaratan bu başarısızlığın nedenini Karl Malone’un sakatlığı ve diğer yıldızların bireysel sorunlarına bağladı.

Gary Payton, “En önemli sebep Karl Malone’un sakatlığı oldu. 18-3 başlamıştık ve herkes Bulls‘un rekorunu kıracağımızı konuşuyordu. Ama şunu unuttular: Kadromuzda bir çocuk vardı, Kobe Bryant. O daha bir çocuktu. Başını belaya sokmuştu. Hapse gideceğini düşünüyor, başına ne geleceğini bilmiyordu. Sürekli Denver’a gidip geliyordu. Pek takımla olamıyordu. Sonra Shaq’la organizasyon arasında sorunlar başladı.” dedi.

O sezonla ilgili olarakta Payton, “Karl Malone 40 maç kaçırdı, Shaq 15, Kobe 17 maça çıkamadı. Ben 82 maça da çıkabilen tek oyuncuydum. Daha kendini tanımayan bench’ten gelen oyuncularımız vardı. Fisher, Fox, Horace Grant ve ben işi toparladık. Biz toparlayınca playoff’lara gittik. Bir seri yaptık. San Antonio o sezon Batı üçüncüsüydü, onları altı maçta eledik. Finale geldik ama sonrasında işler iyi gitmedi. Karl geri dönmeye çalıştı, dizini mahvetti sonra Kobe ve diğer herkes kendi yoluna gitti. Detroit gibi bir iyi bir takıma, çok formda bir takıma 4-1’le teslim olduk.” dedi.

Hüseyin Polat on InstagramHüseyin Polat on Twitter
Hüseyin Polat

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir