NBA Günlükleri

Dirk Nowitzki tarihi bir sezon geçirebilir

Dirk Nowitzki, tartışmasız harika bir kariyere sahip. Muhtemelen Dallas Mavericks tarihinin ilk defa Şöhretler Müzesi adaylarında yer alacak efsanesi de Nowitzki  olacak. Henüz bu sezonun son olacağına dair kesin bir açıklaması yok, fakat aşikar bir biçimde rüzgar onun için tersine esmeye başlamış durumda. Şimdi, eğer onun son sezonu olacağını düşünürsek, Mavericks ikonunun önümüzdeki sezon Lig tarihine adını yazdırabileceği birçok rekor bulunmakta.

Yıllarca Nowitzki skorer kimliği ile anılan bir oyuncu olmasına ragmen, onun kayda değer bir başka özelliğininde fiziksel dayanıklılığı olduğu da ortaya çıkmış oldu. Yahoo Sports’tan Ben Rohrbach’ın haberine göre bu özelliği ile de Alman yıldızın lig içerisinde kat ettiği bir çok kilometre taşı bulunmakta.

Misal, önümüzdeki sezon 34 maça çıkabilir ise bu alanda Karl Malone gibi bir ismi geride bırakabilir ya da 262 sayı daha üretmesi durumunda Tüm zamanlar listesinde Wilt Chamberlain’i geride bırakabilir.

Nowitzki, 3 sayı menziline kadar geniş şut menzili olan uzunların öncülerindendi, lig tarihinin en çok 3 sayı isabeti bulan oyuncuları arasında ilk 10’a girmeye ve ek olarak Tüm zamanlar listesinin Ribaund rakamlarında da ilk 25 içerisine dahil olmaya da oldukça yakın.

Fiziksel olarak dayanıklı ve kariyeri boyunca kendine iyi bakmış olmasaydı bunların hiçbirine ulaşamazdı. Kariyeri boyunca  47 maçtan daha az oynadığı bir sezonu olmadı.  Kariyerinin büyük çoğunluğunda da, takımının tüm sezonu boyunca parkedeydi.

Nowitzki bu sezon veya önümüzdeki herhangi bir gün basketbola veda etmiş olacak, yarattığı aura ve başarıları daima hatırlanacaktır.

 

 

Koralp Selçuk on EmailKoralp Selçuk on FacebookKoralp Selçuk on InstagramKoralp Selçuk on Twitter
Koralp Selçuk
Jack of all trades, master of none.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir