NBA Günlükleri

Kartal Özmızrak – Medya Günü Röportajı

İstanbul’a -son günlerde olduğu gibi- bulutlu ve kapalı bir hava hakim. Ara ara yağan yağmur ve şiddetli esen rüzgar, bu kışın sert geçeceğinin habercisiydi. Saat 13:30’da İstanbul Üniversitesi’nin İletişim Fakültesi’nden, Darüşşafaka Tekfen’İn BSL medya günü için ayrılıyorum. Ayhan Şahenk Spor Salonun’a geldiğimde saat 14:45’e yeni girmişti. Daçka’nın oyuncuları antrenmaları tamamlayıp, duşlarını aldıktan sonra parkeye geliyor. Eğlenceli geçen fotoğraf çekimlerinin ardından röportajlar başlıyor. Ardından sıram geliyor ve Kartal Özmızrak ile olan röportajım da böylelikle başlamış oluyor.

Kuzey Kılıç: İlk olarak kişisel kariyerin ile alakalı birkaç soru sormak istiyorum; Basketbolcu olmaya ne zaman karar verdin ? Küçüklüğünde ”ben basketbolcu olacağım” dediğin bir an oldu mu ?

Kartal Özmızrak: Basketbola çok küçük yaşlarda başladım. Hedeflerim arasında basketbolcu olmak hep vardı. Babam ve arkadaşlarımla basketbol oynamak çok güzeldi. Ben de basketbola başladığım ilk andan itibaren, bu hobiyi meslek edinmek istiyordum

K.K: Türkiye seni 2011-2012 senesinde henüz 17 yaşını doldurmadan oynadığın play-off maçlarında tanıdı. Şampiyonluğu kazandığınız o senede; Carlos Arroyo, David Hawkins, Zoran Erceg ve Deron Williams gibi isimler senin takım arkadaşlarındı. O kadroda bulunmak sana neler hissettirdi ? O sezonun kariyerin için önemli bir çıkış noktası olduğunu düşünüyor musun ?

K.Ö: O sene benim kariyerimin ilk seneydi. Daha 16 yaşındayım ve çok ufaktım. O kadroda bulunan oyuncularla yan yana oynamak bana tecrübe kazandırdı. Kariyerimin ilk senesinde, tecrübe ve kalite seviyesi üst düzey olan bir kadroda bulunmak ve takımımla birlikte üç şampiyonluk kazanmak çok güzel bir duyguydu.

K.K: Geçtğimiz sezon David Blatt yönetiminde EuroCup’ı kazanma başarısı gösterdiniz. LeBron James, Kyrie Irving ve Kevin Love gibi isimleri çalıştıran bir antrenör ile, bir sezon boyunca çalışmak nasıl bir duyguydu ?

K.Ö: David Blatt ile çalışmak bütün takım arkadaşlarım ve benim adıma mükemmeldi. Blatt basketbolu çok iyi bilen; saha içinde hücum oyununu çok iyi ayarlayan ve savunma organizasyonunu da iyi bilen bir antrenördü. Saha içinde olduğu kadar, saha dışında da harika bir karakteri vardı. Hepimiz onunla çalıştığımız için çok şanslı ve mutluyuz.

K.K: Son 3-4 senedir basketbol ligi olarak Avrupa’da öne çıkan ülkelerden biriyiz. Bu gelişimi sağlayan faktörler sence neler ?

K.Ö: Kaliteli yabancı oyuncular, ülkemizde oynamayı tercih ediyor ve bu isimlerin ligimize gelmesi kaliteyi arttırıyor. Ülkemizin oyuncuları da son senelerde çalışmalarını arttırdı ve bunun sonucunu olumlu anlamda aldı. Bu iki unsur aynı anda gerçekleşince ligimizin kalitesi de arttı.

K.K: Bir tane de kıta dışından soru sormak istiyorum. 4-5 yıl önce Steve Kerr ve Golden State Warriors, basketbola yeni bir anlayış getirdi. Bu anlayış daha çok dış şuta dayanan ve pota altının çok fazla tercih edilmediği bir oyun stilini yansıtıyor. Boston Celtics ise 4 tane oyun kurma özelliğine sahip oyuncuyla oynayarak yeni bir devrim yaratmaya çalışıyor. NBA’de yaşanan bu gelişmeler sizlerin oyun anlayışını nasıl etkiliyor ?

K.Ö: Saat farkı ve antrenmalarımız sebebiyle maçları çok fazla takip edemiyorum ancak, özetlerden ve sosyal medyadan gördüğümüz kadarıyla Golden State gerçekten çok güzel bir oyun oynuyor. Ama tabi ki bu oyuncu karakterleri ve özellikleriyle alakalı. Boston Celtics ise topu daha fazla paylaşarak oynuyor. Dediğim gibi, bu daha çok oyuncu özellikleri ve antrenör tercihine bağlı. GSW’nin son yıllarda yaptığını, Steve Nash ve Mike D’Antoni’li Phoeniz Suns’ta bir zamanlar yapmıştı. Eğer, GSW topu daha fazla dolaştırarak ve durdurarak oynasaydı, bu kadar başarılı olamazdı. Bütün sistem, oyuncu özelliklerine bağlı.

K.K: Son olarak; hem Avrupa’da hem de ülkemizde yeni sezon hedefleriniz neler ?

K.Ö: Ligimiz gerçekten de çok rekabetçi bir hal aldı. Ligi en üst sıralarda bitirmek istiyoruz. Euroleague’te ise kat etmemiz gereken çok rekabetçi ve zor bir yol var. Yeni kurulmuş bir takımız, geçen sezondan yalnızca dört arkadaşımız takımda kaldı. Euroleague hepimiz için çok önemli bir platform ve kendimizi orada göstermek istiyoruz. Orada da başarı elde etmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız, daha fazla kazanmak istiyoruz. Umarım yeni sezonda hedeflerimize ulaşabiliriz

Bana kalırsa bu sezonun Zalgiris’i ve Final Four’un ”yeşil” takım biz olabiliriz…

Bunu başarmayı kesinlikle çok isteriz. Zalgiris ”underdog” bir kadroyla harika bir iş yaptı. Bu başarıya ulaşmak hedefimiz. Ancak bu başarıya ulaşmak oldukça zor…

Türkiye’nin yetiştirdiği en beyefendi sporcularından birisiyle röportaj gerçekleştirmek çok keyifliydi. Sakatlığın yaşanmadığı, bol galibiyetli bir yeni sezon dilerim. Teşekkür eder; yeni sezonda başarılar dilerim…

Ben de teşekkür ederim, sağolun.

 

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir