NBA Günlükleri

NBA 30 Gün 30 Takım – Denver Nuggets

Geçen sezon Batı Konferansında play-off’lara kalma adına takımlar kıyasıya savaşmıştı. Ki play-off son bileti için Denver Nuggets ve Minnesota Timberwolves, kendileri adına sezonun son maçında karşılaşmış, Minnesota Timberwolves son bileti kapan ekip olmayı başarmıştı.

Denver Nuggets Nikola Jokic, Jamal Murray ve Gary Harris gibi dinamik ve potansiyelli gençlere sahip. Bu oyuncular oyunun hücum yönünü zaman zaman aksamalarına rağmen iyi idare ediyorlar. Fakat maçı bitirecek hamleyi yapmada kötüler. Bu nedenle play-off yapmaları gereken geçen sezonda maçları psikolojik olarak bitiremediklerinden sezonu erken kapatmışlardı.

Gidenler

Kenneth Farried – Brooklyn Nets

Darrell Arthur – Brooklyn Nets

Wilson Chandler – Philadelphia 76ers

Davin Harris – Dallas Mavericks

Emmanuel Mudiay – New York Knicks

Richard Jefferson – Emekli

Gelenler

Isaiah Thomas – Free Agent

Michael Porter Jr. – Draft

Jarred Vanderbilt – Draft

Emanuel Terry – Draft

Offseasonda yaptıkları en iyi hamle

Kenneth Farried’in takımdan ayrılması bu yaz döneminin Nuggets adına en iyi hamlesi olarak görülebilir. Çünkü Farried günümüz basketbolu için uygun bir uzun değil. Ayakları yavaş ve şutu rakip için ciddi bir tehdit unsuru oluşturmuyor. 13 milyon dolarlık bir maliyetten de kurtulan Nuggets, sakatlıklarından dolayı geçen sezon sadece 32 maçta Farried’ten faydalanabilmişti. Farried’in takası ile Brooklyn Nets’ten alınan birinci tur draft haklarıyla modern basketbola uygun oyuncu seçip, takımın geleceğini garanti altına alabilirler.

Offseasonda yaptıkları en kötü hamle

Potansiyelli bir kadro oluşturup, bu kadroyu doğru yönlendirilip yönetecek bir koça sahip değilseniz boşa kürek çekiyorsunuzdur. Michael Malone bu kadroyu çekip çevirecek koç yeterliliğinde değil. Geçen sezon takımın ivme yakaladığı dakikalarda yada mola dönüşlerinde parkeye sürdüğü uyumsuz beşlerle Michael Malone, oyunun hâkimiyetini hep rakiplere verdi. Denver Nuggets’ın yaz döneminde radikal bir karar alıp Michael Malone ile yollarını ayırmalıydı.

Geçen seneki durumu

Denver Nuggets normal sezonu 82 maçta aldığı 46 galibiyetle Batı Konferansını 9. sırada tamamladı.

Bu sezon ne yapar?

Denver Nuggets kadrosu çok potansiyelli gençlerden oluşuyor. Özellikle Nikola Jokic’in liderliğinde takımın hücumda yapacaklarının tavanı epey bir yüksek. Fakat bu potansiyelli gençlerin özellikle geçen sezonki sıkıntısı bir arada nasıl oynamaları gerektiğini bilmemeleri. Bu durumu çözmesi gereken kişi doğal olarak takımın koçu Michael Malone. Geçen sezon bunu başaramadı ve Nuggets rahat kazanması gereken maçları kazanamadı. Atlanta Hawks, Memphis Grizzlies ve Phoenix Suns gibi pek fazla galibiyet beklentisi olmayan takımlara yenildiler. Böyle olunca da Batı Konferansında play-off yapması mucizeydi. Bu sezon ne yapacaklarını kestirmek zor. Fakat Jamal Murray-Gary Harris-Will Barton-Nikola Jokic-Paul Millsap beşinin koç Michael Malone tarafından daha derli toplu yönetilmesi halinde play-off almaları içten bile değil. 6. ve 10. sıralar aradasında normal sezonu bitirmeleri kuvvetli bir ihtimal.

Hüseyin Polat on InstagramHüseyin Polat on Twitter
Hüseyin Polat

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir