NBA Günlükleri

NBA 30 Gün 30 Takım – New Orleans Pelicans

New Orleans Pelicans, bir anda DeMarcus Cousins ve Rajon Rondo’dan yoksun kaldılar. Pelicans cephesi, Cousins’ın sakatlanmasına rağmen Play-off’larda oldukça iyi bir performans gösterdi. İlk turda Cousins olmadan Portland’ı süpürdüler. Akıllarda olan soru şu ki, Batı Konferansı bu kadar güçlenmişken, sadece Anthony Davis’in çabası Play-off yapmaya yeter mi?

Gidenler

  • DeMarcus Cousins (GSW)
  • Rajon Rondo (LAL)

Gelenler

  • Jahlil Okafor (BKN)
  • Trevon Bluiett (Çaylak)
  • Elfrid Payton (PHX)
  • Julius Randle (LAL)
  • Troy Williams (NYK)

Offseasonda yaptıkları en iyi hamle

Yaptıkları en iyi hamle kuşkusuz Julius Randle ve Payton hamlesi olacaktır. Anthony Davis ve Julius Randle’ın uyumlu olarak oynayacaklarını düşünürsek, Pelicans cephesi bu sezon pota altında tekrardan can yakan takım olacaktır. Julius Randle, Cousins gibi bir etki yaratamayabilir fakat alışma sürecini geçtikten sonra can yakacağına inanıyoruz. İlk beşte Jrue Holiday’ın başlayacağını varsayarak, Payton ise “benchten” gelerek takımına büyük katkı yapacaktır.

Offseasonda yaptıkları en kötü hamle

Ne kadar da yaptıkları en kötü hamlenin Cousins’ı kaybetmek olduğunu düşünsekte, bu Pelicans’ın suçu değil. Cousins’ın sakatlığı kariyer bitiren türden. Aşil tendonu sakatlığı herhangi bir sporcu için zor bir sakatlık. Böylesi bir sakatlığı bulunan oyuncuya Pelicans, maximum kontrat öneremezdi. Pelicans, bir kumar oynayarak Cousins’a reddedebileceği bir teklif yaptı ki, Cousins’ta bu teklifi reddedip NBA’i domine eden takımlardan, Golden State Warriors’a katıldı. Cousins’ın sakatlıktan sonra sağlığına tam anlamıyla kavuşup kavuşamayacağını hep birlikte göreceğiz.

Geçen seneki durumu

Geçen sezon 48 galibiyet 34 mağlubiyet ile Play-off’a 6. sıradan katılan Pelicans cephesi, Şubat ayından itibaren Cousins olmadan yoluna devam etti. Cousins olmadan Play-off’larda Portland’a karşı herkes umudunu kesmişti. Fakat MVP adaylarından biri olan Anthony Davis, Play-off’larda takım arkadaşlarıyla beraber müthiş bir performans sergiledi ve beklenmedik bir şekilde Portland Trail Blazers’ı süpürdüler. Bu 4-0’lık ilk tur skorunda Rajon Rondo’nun ise katkısı göz ardı edilemeyecek kadar önemli. Ardından Yarı Final’de Golden State ile karşılaşan Pelicans, NBA’in en güçlü takımı karşısında kaderine boyun eğdi ve 4-1’lik skorla 2017-2018 sezonunu kapattı.

Bu sezon ne yapar?

ESPN’in tahminlerine göre Pelicans, sezonu 45 galibiyet ile 7. sırada tamamlayacaklar. Geçen sezon Batı Konferansı’nda Play-off yapan takımlara bakacak olursak, bu bize göre de doğru bir tahmin. Hepimizin bildiği gibi, LeBron James Lakers’a katıldı ve LeBron’un olduğu her takım, şampiyon olma potansiyeline sahip. Bu yüzden Lakers’ı Play-off tablosuna katacak olursak, Timberwolves ve San Antonio’nun dışarıda kalma ihtimali oldukça yüksek. Fakat eğer Pelicans bu sezon sakatlıklarla boğuşur, işler planladığı gibi gitmezse, kendini bir anda Play-off yarışının dışında bulabilir. Böyle bir durumda takımın kaptanı Anthony Davis, gemisini kurtarabilir mi?

 

Berkcan Tokyay on EmailBerkcan Tokyay on InstagramBerkcan Tokyay on Twitter
Berkcan Tokyay
Celal Bayar Üniversitesi-İngiliz Dili Ve Edebiyatı
İzmir

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir