NBA Günlükleri

NBA 30 Gün 30 Takım – San Antonio Spurs

Geçtiğimiz sezonu yıldız oyuncusu Kawhi Leonard’ın sakatlığı ve oyuncunun takımdan ayrılmak istediği yönündeki dedikodularla geçiren bir San Antonio Spurs vardı. Leonard’ın yokluğunda takımın ilk hücum tercihi LaMarcus Aldridge’in post-up oyunları olurken, Manu Ginobili’in kenardan gelip yaptığı savunma-hücum liderliği Teksas ekibinin kısıtlı hücumlarını şekillendirdi. Sert ve disiplinli bir savunma anlayışına sahip olmalarına rağmen hücumda özellikle Aldridge kenarda olduğunda skor üretmede zorlandılar.

Gidenler

Manu Ginobili – Emekli

Kawhi Leonard – Takas

Tony Parker – Charlotte Hornets

Danny Green – Takas

Kyle Anderson – Memphis Grizzlies

Joffrey Lauvergne – Fenerbahçe Doğuş

Darrun Hilliard – Saski Baskonia

Brandon Paul – Serbest bırakıldı

Gelenler

DeMar DeRozan – Takas

Jakob Poeltl – Takas

Marco Belinelli – Free Agent

Dante Cunningham – Free Agent

Quincy Pondexter – Free Agent

Lonnie Walker IV – Draft

Chimezie Metu – Draft

Offseasonda yaptıkları en iyi hamle

DeMar DeRozan – Takımın liderlik kolunun kangren olduğu geçen sezonun ardından mutsuz olan Leonard’dan tekrardan Spurs’un liderliğini yapması beklenemezdi. Leonard takası ile DeRozan’ı takıma katan Teksas ekibi, oyuncunun geçen sezon gösterdiği oyun içi gelişimi ve takım için özverili liderliği koç Popoviç için bulunmaz bir nimet olabilir. Takımın şu anda maçın kilitlenen dakikalarında sorumluluk almaktan çekinmeyecek ve skor üretebilecek bir lidere ihtiyacı var. DeMar DeRozan bunu başarabilecek potansiyele sahip. (Tabi bu DeRozan’ın mental sorunlarını ne kadar pasifize edebileceğine bağlı)

Offseasonda yaptıkları en kötü hamle

Tony Parker – Her ne kadar kariyerinin son yıllarını yaşasa da Parker takımda tutunmalıydı. Dejounte Murray ve çaylak Lonnie Walker IV oyun kurucu rotasyonunda yeterli olup olmayacakları soru işareti. Murray hücumu kısıtlı bir oyuncuyken Walker’ın ise size neler verebileceği net değil. Parker en azından bir sezon daha takımda tutulmalıydı.

Geçen seneki durumu

Normal sezonda 82 maçta aldığı 47 galibiyet ile Batı Konferansını 7. sırada tamamlayan Spurs üst üste 21 sezon play-off’lara kalma başarısına erişmişti.  Play-off ilk turunda ise sezonu şampiyon tamamlayan Golden State Warriors’a 5 maç sonunda 4-1 ile sezonu kapattılar.

Bu sezon ne yapar?

Popoviç ve Spurs organizasyonun olduğu yerde onları şampiyonluk yada play-off yarışı dışında tutmak bir nevi insanın kendisini kandırması gibi bir şey. Kaldı ki 21 sezondur en üste oynuyorlar. Bu sezona gelince işleri epey bir zor olacak. Batı Konferansında yaklaşık 12-13 takımla play-off yarışı verecekler ve bu takımların çoğu Spurs’a göre güçlü ve güven veren kadrolara sahip. Fakat Popoviç ve Spurs organizasyonu sonuna kadar play-off yarışının içinde olacaktır.

Hüseyin Polat on InstagramHüseyin Polat on Twitter
Hüseyin Polat

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir