NBA Günlükleri

Houston’da Neler Oluyor? Batı Finalistinden Kötü Başlangıç

Geçtiğimiz sezonu 65 galibiyet ile sadece batı değil aynı zamanda Nba lideri olarak tamamlayan Rockets, bu performansını play offlarda da sürdürmeyi başarmıştı. NBA finallerinin, belki de şampiyonluğun kıyısından döndüler desek yanlış söylemiş olmayız. Golden State Warriors gibi bir süper takımla batı finallerinde 7. maça kadar başabaş mücadele ettiler. Bunun üzerine serinin 6. ve 7. maçlarında Chris Paul’dan yoksun olmaları, 7. maçta üst üste tam 27 üçlük kaçırmaları gibi şanssızlıkları da ekleyince belki de Warriors’dan daha fazla haketmişlerdi şampiyonluğu. Peki bu sene ne oldu MVP ve arkadaşlarına?

Hareketli sayılabilecek bir yaz dönemi geçiren Rockets’ın yaptığı hamlelere bir bakalım isterseniz;

Gelenler: Carmelo Anthony (ATL), Michael Carter-Williams (CHA), Marquese Chriss (PHX), James Ennis III (MEM), Brandon Knight (PHX), Vincent Edwards (Çaylak), Isaiah Hartenstein (Serbest)

Gidenler: Ryan Anderson (PHX), Trevor Arıza (PHX), Aaron Jackson (Serbest), Luc Mbah a Moute (LAC), De’Anthony Melton (PHX)

Bu tabloda Ariza hariç önemli bir kayıpları yok denebilir. Eklemelerde ise bir kumar sayılabilecek Carmelo Anthony’nin performansı merak uyandırdı sezon öncesi.

Gelelim bu sezona…

Rockets’ın şu ana kadar oynadığı 5 maçta yalnızca 1 galibiyeti bulunuyor. Maç başına ortalama 118.8 sayı yiyorlar. Bu rakam geçen sene 103.9du. Savunma anlamında ciddi bir düşüş var Rockets’da. Bunun üzerine Ingram-Rondo kavgasından sonra Cp3 takımını 2 maç yalnız bıraktı. Geçtiğimiz sezonun Mvp’si James Harden’ın hafif bir sakatlığı var. Bu durumlarda işler de zorlaştı tabi Houston için. Peki ne yapmaları gerek?

Öncelikle savunmaya tekrar konsantre olmaları gerekiyor bu çok net. Harden ve Cp3ün takımı sırtlayıp Carmelo’nun yeni rolünü kabullendiğini de düşünürsek elbette düzelecektir şuanki kötü görüntüleri. Ancak ben geçen yılki muazzam performanslarına yaklaşabileceklerini düşünmüyorum. Zira geçen yıl inanılmaz izolasyon rakamlarına ulaşmışlardı. Bu performansı tekrarlamak hayli güç. Bir B planına ihtiyaç olabilir. Aksi halde bu yıl play off iddaası olan en az 10 takım sayabileceğimiz batı konferansı onları fazlasıyla yıpratacaktır.

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir