NBA Günlükleri

NBA 30 Gün 30 Takım – Boston Celtics

Boston Celtics, 2008 sezonu şampiyonu olan kadro çekirdeğinden bu yana en iddialı sezonuna hazırlanıyor. Brad Stevens yönetiminde favori olmadan zirveyi zorladıkları sezonların ardından artan beklentilerden dolayı, baskıyı da en yoğun hissedecekleri bir dönem için geri sayım başladı.

Gelenler:  Robert Williams III (Draft), Brad Wanamaker (Fenerbahçe Doğuş)

Gidenler: Rodney Purvis,

Kalanlar: Jabari Bird, Marcus Smart, Aron Baynes

Offseasonda yaptıkları en iyi hamle:  Son 5 sezonda muazzam bir yapılanma içerisine girerek kadrosunu neredeyse eksiksiz bir hale getiren Celtics, sezona bariz bir eksikliği olmadan giriyor. Son sezon ribaund konusundaki eksikliklerinden dolayı mağduriyetlerini en düşük seviyede yaşamış olsalar da, pota altındaki sertlik sorununu için draft ile kadrolarına katılan Robert Williams ile çözüm üretmek üzerine hamle geliştirdiler. Bir çaylaktan sorun çözücü bir rol beklemek çok makul bir talep olmasa dahi, mevzu bahis Celtics ve Ainge tercihleri olduğunda şüpheler azalıyor. 

Offseasonda yaptıkları en kötü hamle:    Kötü bir hamle olarak adlandırılabilecek atılımdan bahsetmek, Celtics için zor.  Kadro yapısını değerlendirdiğimizde, fiziki yapı olarak güçlü ve oyunun iki yönünde, hatta birkaç mevki üzerinde savunma etkisi gösterebilecek bir takım oluşmuş durumda. Savunma bazlı Kyrie Irving dışarında zaaf olarak belirtilebilecek oyuncu yok, kaldı ki Irving de takım düzeninde tolere edilebiliyor.  Bu yüzden, Marcus Smart’in kadroda tutulabildiği bir dönemde, ihtiyacın Brad Wanamaker’dan daha çok şut menzilini genişletebilecek çizgi oyuncusu olduğunu düşünüyorum. 

Geçen seneki durumu:   Geçtiğimiz sezon kadroya eklenen Kyrie Irving ve Gordon Hayward gibi parçalar ile Cleveland Cavaliers karşısına en büyük rakip olarak çıkan Celtics’ten beklentiler, önümüzdeki sezona yakındı. İlk maçtan Hayward’ı kaybeden ve Play Off’larda neredeyse takımın tüm rotasyonunu sakatlık ile  kaybeden Celtics, sezonu büyük talihsizliklerin arasından 55 galibiyet ile konferans ikincisi ve Finalisti olarak kapattı.  Jayson Tatum’un çaylak performansı, Brad Stevens’ın koçluk meziyetleri ile ön plana çıkardığı Rozier ve Ojeleye gibi rotasyon oyuncuları Celtics için sezona damgasını vurdu. 

Bu sezon ne yaparlar?:   Brad Stevens’ın oyun kimliğinin içselleştirilmesi ile artık sistem takımı olarak bahsedebileceğimiz bir Celtics var karşımızda. Geçtiğimiz yıllarda, sürekli artan performansları ve beklenenin üzerinde sonuçlar alınması ile Celtics için artık çıta oldukça yüksekte. Takım halen daha mütevazi ve gelişim odaklı tavrını sürdürse de, spor çevresinde artık finalin en büyük Doğu Cephesi adayı olarak anılmakta. Bu durumun takım üzerinde baskı yaratacağı aşikar ve bu baskının olumsuz sonuçlara yol açma ihtimalini de göz önüne almak gerekiyor. Brad Stevens dönemindeki ilk defa başarısız olarak adlandırılabileceği bir sezona giriş yapacak. LeBron James’in gidişi ile büyük güç kaybı yaşayan Doğu’dan şampiyonluğa giden yolda alternatifler oldukça kısıtlı. Böyle bir konferans içerisinde geçtiğimiz yıllardaki Konferans Finalinin ilerisine ulaşılamadığı durumda, sezon başarısız ilan edilecektir. Bu denli olumsuz ihtimalleri kenara bıraktığımızda, Brad Stevens gibi kadrodaki her isimden maksimum verimlilik almak konusunda hünerli bir Koçun, normal sezonda Konferans zirvesi için 60 Galibiyetin üzerine rahat çıkabileceğini düşünüyorum.  

Gordon Hayward’ın eklenmesi ile birlikte saha içerisinde bir lidere daha sahip olacak Boston Celtics, topu yönlendirirken tempolarını çok daha fazla arttırma imkanına sahip olacaklar. Geçtiğimiz sezon başlangıcında, Stevens’ın kolej kariyerinde de oyuncularından olan Hayward’ı oyunlarının merkezine alacağı ve onun üzerine bir takım kurgusunun bulunduğu söylentiler arasındaydı, Celtics’in ana planına da şahit olacağımızı düşünmekteyiz.

Koralp Selçuk on EmailKoralp Selçuk on FacebookKoralp Selçuk on InstagramKoralp Selçuk on Twitter
Koralp Selçuk
Jack of all trades, master of none.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir