NBA Günlükleri

NBA 30 Gün 30 Takım – Houston Rockets

Geçtiğimiz sezon ile birlikte Şampiyonluk için oldukça ciddi adayların arasında olduğunu gösterme şansını yakalayan Houston Rockets, Konferans finalinde kaybettikleri 7. maçta Chris Paul olsaydı sorusunun yanıtını arıyor. James Harden’ın liderliğinde durdurulması oldukça güç olan hücum etkinliklerinin, rotasyonlarını da koruduklarında neler yapabileceğini önümüzdeki sezon test edilecek.

Uzun bir süredir NBA’de Şampiyonluk adaylarının ve finaldeki isimlerin değişimini arzulayanlar için, Finalin mutlak alternatiflerinden bir tanesi.  Sezon öncesi dönemlerini de, birçok takıma göre daha hareketli geçirdikleri söylenebilir.

Gelenler:  Marquese Chriss, Michael Carter Williams, Brandon Knight, Carmelo Anthony, Isaiah Hartenstein, James Ennis III

Gidenler:  Aaron Jackson, Tim Quarterman, Trevor Ariza, Luc Mbah A Moute, Ryan Anderson

Kalanlar:   Clint Kapela, Gerald Green, Chris Paul

Geçtiğimiz Sezon’daki durumları? 

Geçtiğimiz yıl, Normal Sezon galibiyetlerinde lider olarak Play Off’lara katılan Houston, Konferans Finalinin  son çeyreğindeki talihsiz performansı ile sezonu istediği biçimde tamamlayamadı. Ligin en güçlü takımı konumunzdaki Golden State Warriors’a karşı Play Off eşleşmelerinde iç saha avantajını elde edebilmek için tüm sezon sıkı bir çaba içerisinde olan Houston, 65 Galibiyet ile kapanan sezonun sonunda avantajlı bir şekilde Play Off’lara ulaşmayı başarmıştı.  Golden State ile karşılaştıkları Konferans finallerinin son maçında kendi sahalarında olmalarına rağmen vasatın dahi altında şut performansları ve Chris Paul’ün de yokluğunun etkisi ile Final’e katılamadı.

Off-season’da yaptıkları en iyi hamle?

Her ne kadar kariyeri artık eski parlak günlerinde olmasa da, halen daha lig ortalamasının oldukça üzerinde şut yeteneği olan Carmelo Anthony gibi ligin yıldız isimlerinden bir tanesini düşük maliyetle kadro içerisinde dahil etmek Houston için sezon öncesi en iyi hamle olarak geçerli olacaktır.  Ligin uzun zamandır en iyi 6.oyuncusu olan Eric Gordon’a sahip kadronun rotasyonundaki Carmelo ismi, hücum silahlarını oldukça güçlendirecektir.  Takım ile uyumu ve özellikle geçtiğimiz sezon Thunder kadrosu ile parkedeki hali, birçok şüphe barındırsa da, kenardan oyuna dahil olacağına kesin gözü ile bakılan Carmelo Anthony  lig içerisindeki her takımın Bench’i için lüks olarak adlandırılabilir.

Bu sezon ne yaparlar ?

Geçtiğimiz sezonun bir benzerinin yaşanacağını öngördüğüm Houston için temel yapı korunmuş dahi olsa önümüzdeki sezon için belli soru işaretleri bulunuyor. Takımın rotasyonunda önemli bir yer kaplayan Trevor Ariza’nın yokluğundan kaynaklı azalacağı öngörülen savunma verimliliği ve Carmelo Anthony isminin parkede takım arkadaşları ile uyumu. Bu iki başlığın parkedeki etkisi, sezonun tüm seyrini etkileyecektir. Geçtiğimiz yıllardaki gibi çok rahat 60 üzeri galibiyet rakamlarına ulaşabileceklerini ve son yıllarda tanık olduğumuz Golden State Warriors rehavetini de hesaplar isek, tekrardan Konferans lideri olacaklardır. Rotasyonlarına eklenen Brandon Knight, Carmelo ve Michael Carter Williams gibi istikrarsız fakat günlerinde olduklarında gerçekten can yakmaya müsait oyuncuların olası bir uyumu durumunda, geçtiğimiz sezon izlediğimiz muazzam Golden State Serisinin 7. maçının ardında bıraktığı soruların yanıtını alabiliriz.

 

Koralp Selçuk on EmailKoralp Selçuk on FacebookKoralp Selçuk on InstagramKoralp Selçuk on Twitter
Koralp Selçuk
Jack of all trades, master of none.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir