NBA Günlükleri

Blake Griffin Kötü Değil, Detroit Onu Daha İyi Yaptı

Yaklaşık 1 yıl önce Blake Griffin; Chris Paul’ün önderliğindeki Los Angeles Clippers’ın şüphesiz ana parçalarından biriydi. ”Blake Griffin Hakkında Clippers’daki Her Şey ” adı altında; Griffin’in oyununun evrimini ve itibarının değişimi adı altında uzunca bir makale ele aldık.

29 yaşına giren Blake Griffin, Detroit Pistons’a gelerek yeniden doğdu. Topu yönetişi şu an da daha önce hiç olmadığı kadar iyi bir hale geldi. NBA’deki oyunun hız anlamında değişmesiyle, Griffin’in basketbolcu olan yakın arkadaşlarının bir çoğu Griffin’in hızlılığını ve bilinçaltını geliştirmek adına büyük çaba sarf etti.

Blake Griffin, 5 yıllığına $171M’lık kontrat imzaladıktan 6 ay sonra ani bir şekilde takas edildi. Bu da takımlar ve takımların yıldız oyuncuları arasındaki sadakatlik konusunu yeniden gündeme getiren en yeni örnek oldu.

Blake Griffin’in eski takım arkadaşı, şimdilerde ise Phoenix Suns için oynayan Jamal Crawford bu durumu Twitter’da ” Bu duygusuz bir oyun” tweet’iyle eleştirmişti.

Blake Griffin’in arkadaşları Griffin’in Hollywood’dan Rust Belt’e taşınması konusunda endişelenmemeli. Blake Griffin konu hakkında Takas edildim. Burada mutluyum. Evimde gibi hissediyorum ve burada iyiyim. Yeni stad, yeni antrenman tesisi sahip olduğumuz tüm bu yeni şeyler bana; bir Piston olmak için harika bir zamanmış gibi hissettiriyor ve geriye dönüp bakmıyorum.” açıklaması yaptı.

Sezonun böyle erken bir döneminde sonuç çıkarmak biraz çılgınca gelebilir ama Blake Griffin’in istatistikleri göz ardı edilemeyecek kadar iyi. 27.7 Sayı, 10.8 Ribaund ve 4.3 Asist ortalaması tutturdu ve maç başına ortalama 90.3 kez topa dokunuyor. Bu konuda Blake Griffin istatistiklerde Russell Westbrook ( 89.5 ) ve James Harden’ın ( 88.5 ) önünde lider bulunuyor.

Pistons’ın yeni koçu Dwane Casey’de hücum anlamında Blake Griffin’e diğer oyunculara oranla daha fazla sorumluluk vermiş durumda fakat bunun üstüne Blake Griffin’in geçen hafta atmış olduğu 50 sayı çok daha fazla dikkat çekiciydi. Detroit Pistons’ın maç başına elde ettiği pozisyonları göz önüne alınca Blake Griffin 5 dakikadan daha fazla topu elinde bulunduruyor. Bu da Blake Griffin’i pota altında oynayıpta LeBron James’le birlikte en çok topa sahip olan tek oyuncu yapıyor.

Dwane Casey ” Bu Blake Griffin’in sizin için sıradan bir Power Forward olmadığını gösteren harika bir istatistik. Bu da onu muhtemelen vücut, çok yönlülük ve sahada topa olan hakimiyeti bakımından LeBron James’e en yakın oyuncu yapıyor.” Dwane Casey, Detroit Pistons’ın koçu olduktan sonra Seattle Supersonics’ten patronu olan George Karl’ın kendisine söylediği cümleyi de aktardı. ” George bunu gerçekten gördü. Blake, NBA’de oyuncuların işini kolaylaştıran en iyi Power Forward olmalı.”

Dwane Casey, 4 yıl boyunca Seattle’da asistan koçluğunu yaptığı George Karl’ın tavsiyesini göz önüne aldı. Çünkü; Karl ile aynı içgüdülere sahipti. Dwane Casey ” Onun Point Forward olmasını istiyorum. Blake’in çok iyi karar mekanizması, saha görüşü ve basketbol IQ’sü var. Rakipler aklından geçeni daha yapamadan o olacakları görüyor. Bu özelliğe de genellikle yalnızca Point Guard’lar sahiptir.”

Önceki 3 sezonda Blake Griffin birçok sakatlık geçirdi ve neredeyse 90 maç kaçırdı fakat bu Griffin’in moralini hiç bozmadı. New Hampshire’dan daha önce Westbrook ve Diana Taurasi ile çalışan Noah LaRoche’u Blake Griffin’in özel antrenörü olarak işe aldılar. Noah LaRoche’unda gelişiyle Blake Griffin kariyerinin en verimli yazını geçirmiş oldu.

Blake Griffin ” Önceki birkaç yaz, yalnızca oynamaya çalışıyordum fakat bu geçtiğimiz yaz, sonunda kendimi geliştirmeye odaklı çalıştım.”

Blake Griffin’in topu diğer yarı sahaya oyun kurucu olarak hızlı bir şekilde getirmesi onu yakın arkadaşı Andre Drummond’la birlikte daha tamamlayıcı bir oyuncu yapıyor. Casey ayrıca Griffin’i saha içerisinde sözlü lider olma konusunda da teşvik etti.

Andre Drummond’ın Detroit Pistons’daki uzun kariyerine olan saygıdan dolayı ( 7 yıl ) Blake Griffin ilk 5’lerin açıklandığı sıralamada hala 4. olarak sahaya çıkıyor. Drummond ise en son oyuncu olarak anons ediliyor.

Detroit’in veteran guard’ı Ish Smith ” Geçen yıl ona anlatmaya çalıştık. Bu yıl farklı bir kafa yapısı görebilirsin. Bu takımın senin takımın olduğunu biliyorsun ve bizde seni takip ediyoruz.”

2017-2018 sezonunun ikinci yarısında takas sonrası Blake Griffin’in Detroit’i artık tanıma zamanı gelmişti. Arabaları, mobilyaları hala Los Angeles’taydı. AirBnb’den geçici olarak Detroit’de ev kiraladı. Detroit Pistons, Playoff’ları kaçırdığında, Blake Griffin Off-Season antrenmanlarına başlamak için Los Angeles’a geri dönmeden önce Detroit’de 1.5 haftadan fazla hiç kalmamıştı.

Blake Griffin ” Antrenmandan eve geliyordum. Biraz uzanıp dinlendikten sonra gece maçları izliyordum. Bu benim her gün yaptığım rutin bir şeydi. Kalkıp, Adamım keşke şu an Los Angeles’ta olsaydım dediğim bir gün olduğunu size söyleyemem.”

Kendi profesyonel kariyerine sahip olan abisi Taylor ( 8 NBA maçı ) Blake’in menajeri olmadan önce; ”Bunu gerçekçi olarak ele alalım. Biz Oklahoma’lıyız. Detroit, Los Angeles’a oranla Oklahoma’ya daha benzer. Bu alışması gereken yabancı bir durum değil. Bu onun için yeni bir başlangıç.”

Buna karşın Pistons’ın 2009’dan bu yana yalnızca 1 kez Playoff yaptığını ve Detroit’in yetersiz itibarından dolayı Free Agent’ların odak noktasının bu takım olmadığını düşünürsek, Griffin kalibresinde bir oyuncuyu cezbetmesi hiç de kolay değildi. Ayrıca Detroit’in, Griffin’in sağlığını tam anlamıyla geri kazanması ve 2013-2014 yılında MVP sıralamasını 3. bitirdiği döneme daha yakın geri dönmesine ihtiyaçları vardı.

Blake Griffin, geçen sezon kendisini güvenilir bir üçlükçü olarak ifade etmesine rağmen şut yüzdesinde ve oyuncu verimlilik puanında çok büyük düşüş yaşamıştı. 23 üçlük denemesinin 15’ini sayıya çeviren Blake Griffin ilk 6 maçta 16 top kaybı yaptı. Sonrasında Boston Celtics’e karşı aldıkları arka arkaya mağlubiyetlerde 8 üçlük deneyen Blake Griffin bunların hiçbirinden isabet elde edememişti.

Blake Griffin’e efsanevi smaçlarının yanında uzun mesafeli şutlarının kendisini tatmin edip edemediği soruldu. Blake Griffin güldü ve cevapladı. ” Momentum bulmaya ihtiyacınız varsa birinin üzerinden smaç basmak her zaman daha güzeldir fakat 3 sayıyı 2’liğe tercih ederim ve açıkçası artık her şey yolunda gidiyor.”

Geçen hafta Philadelphia 76Ers’a kariyerinin ilk 50 sayılık maçını çıkardıktan sonra bir çok övgü dolu sözler geldi. Blake Griffin ” Heyecanımı yatıştırmaya çalışıyordum. Geçtiğimiz 2-3 sezon bir çok olumsuz yorum duymuştum.” 

Takım sahibi Tom Gores 7 yılda gelen 1 Playoff başarısı sonrası gelen hissiyatları biliyor. Kendisi bir yatırım şirketinin kurucusu olarak Los Angeles’ta ikamet eden Flint, Michigan yerlisi bir takım sahibi. Blake Griffin’in takas olduğu gece Ocak Ay’ında Griffin kardeşleri Detroit’teki evinde misafir etmişti. Gores bu hafta yapılan bir telefon görüşmesinde; kendisini henüz yeterince kazanamamış bir basketbol franchise’ın başkanlığını yapan ”Flint’ten küçük bir çocuk” olarak bahsetti.

”Hepimizin bir siniri var” Tom Gores kendisini, Blake Griffin’i ve geçen sezon 59 maç kazanıp medya ve meslektaşlarının oylarıyla Yılın Koç’u seçilen ve sonrasında Toronto Raptors tarafından kovulan Dwane Casey’e atıfta bulunarak söylüyor ve ekliyor ” Hala hepimizin kanıtlaması gereken çok şey var”

 

KAYNAK: www.nytimes.com

Doğukan Diner

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir