NBA Günlükleri

Derrick Rose Kariyerini İnşa Ediyor

Derrick Rose geçen salı 50 sayılık kariyer rekoru kırdığı geceden sonra, oyununun incelenip onaylanması gereği olmadığını kanıtladı. Derrick biraz karışık olan kariyerini bir sonraki adıma taşıyor.

Rose geçen Cuma ESPN’e “Şu anda tarih yazıyorum.”  Açıklamasında bulundu. “Sahaya çıktığım her an bir tarihtir. Ben böyle hissediyorum. Takipçilerim ve beni izleyen insanlar bu bağlantıyı anlayacaktır. Yani, insanlar beni gerçekten umursuyorlar. Benim hakkımda kötü konuşan insanlar da var. Ama bu insanlarda beni ve kariyerimi takip edip bunun hakkında yazan insanlar. Sonuç olarak onların dediklerini umursamıyorum. Onlar sadece izleyecek ve yazacaklar.”

2010-11 sezonunda NBA’in en genç MVP’si olan Rose , diz kapağından geçirdiği ameliyatlardan ve geride bıraktığı o kötü zamanlardan sonra gerçekten emekli olmayı düşünmüştü.

“ Her zaman söylerim, ben çoğu zaman bıraktım ama asla vazgeçmedim. Bu benim asla yapmadığım bir şey. Asla havlu atmadım. Bu hikayemde büyük bir rol oynayan bir duygu. Ben karakterimi vazgeçmemek üzerine kurdum. Oyunu ne kadar çok sevdiğimi biliyorum. Bir oğlum var ve şimdi de bir kızım. Onların geri baktıklarında beni vazgeçtiğimi görmesini asla istemedim.”

“ Çocuklarımın benim geri dönmemdeki payı çok büyük. Şimdi de her yönden benim daha fazlasını yapmam için sebebim oluyorlar. 30 yaşında biri göz olmak üzere 5 ameliyat olmuş biri olarak kariyerimin neresinde olduğumu ve hala bir hayatım olduğunun farkındayım. Fakat bunun hakkında fazla konuşmayı sevmiyorum. Ben sadece oyunumun konuşmasını istiyorum.”

Rose çok erken diz sakatlığı geçirdi bu yüzden oynamak istediği tekrar gözden geçirmek zorunda kaldı. Bununla bağlantılı olarak, Rose en düşük sayı ortalamasını geçen sezon başı Cleveland formasını terletirken kaydettiğini söyledi.

“ Kariyerimin bittiğini düşündüm. Bir buçuk ay boyunca koşamadım. Bunun dizimle alakalı bir şey olduğunu bilmiyordum. Bunlar olurken bazı şeyleri de yoluna koymaya çalışıyordum. Sonuç olarak kendimi dostum Art’la sabaha karşı dörtte şut atarken buldum. Ben kendimi her zaman basketbol sahasında düşünüyorum çünkü orası benim sığınağım. Cleveland’da oynadığım zamanlarda oyundan hala zevk aldığımı fark ettim bu tatmin hala benim içimde bir yerlerde.”

Rose iki sene önce tecavüz iddialarıyla da uğraşmak zorunda kalıp davadan beraat etmişti. Fakat bu kadar karmaşa arasında Rose bir şekilde oyuncu olarak geri dönmeye çalışıyor olsada, halihazırda sonuçlanan davadan seneler sonra bile sular hala durulmamış gözüküyor. Çünkü davacı kadın olayın tekrar incelenmesi için iki hafta içerisinde başvuruda bulunacağını açıkladı.

“ İnsanların size destek olması çok önemli, benim yanımda olan insanlar var. Hakim karşına çıkmak zorunda kalmadım. Benim bu konuda destekçim çok, en yakın arkadaşım mesela. Onların varlığıyla bu sezona tam anlamıyla odaklanabiliyorum. Bu konuda kafaya takacağım bir şey yok. O kadın için iyi dileklerim var. Umarım mutludur. Bu durum bir yana, ben basketboluma ve kariyerime odaklıyım. Ben şu an kariyerimde neredeyim ve daha nerede olabilirim gibi konularına kafa yoruyorum.”

Rose bazı insanların onu sırf bu dava yüzünden desteklemediğinin de farkında.

“Evet, böyle hissediyorum. Herkes beni sevecek diye bir şey yok.  Herkes benim oyunumu sevmeyebilir. İnsanlar benim seçimlerimi de beğenmeyecektir. Biliyorum… Yaşadığım hayat, bulunduğum durum zor. Ben artık çocuk değilim otuz yaşına geldim.”

Uzun lafın kısası Rose kendisi için yeni bir başlangıç hazırlıyor. Geçen Çarşamba attığı 50 sayının akabinde ligin diğer oyuncuları tarafından sosyal medya üzerinden çok güzel yorumlar alan Rose, bu performansının büyük bir yankı uyandırdığının farkına vardı.

“Herkes hayatının bir kısmında zorluk yaşar. Önemli olan bu zorluğu nasıl göğüslediğinizdir. Ben mental olarak güçlü bir insanım. Kendimi psikolojik olarak iyi şekillendirmeye çalışıyorum. İnanıyorum ki herkesin hayatı bu dünyanın bir parçasını oluşturmakta. Basketbol dünyası ve medyada yazılanlar da aynı şekilde. Hepsi yaşadığımız bu hayattan bir parça. Ama bu parçalar benim kontrolümün dışında kendini gösteriyor. Bu beni çıldırtıyor! İnsanlar hava durumunu bile tahmin edemezken benim kariyerimi tahmin edebiliyor. Bu neyin nesi? Yarın yağmur mu kar mı yağacağını söyleyemezlerken benim kariyerimde neler olacağını söyleyebiliyorlar? Bu bana çok anlamsız geliyor.”

Rose, genç Timberwolves’un kazanmasına katkı sağlarken yeni hedefini de açıklıyor. Fakat, Jimmy Butler’ın zamansız ayrılığı işleri biraz bozmakta.”

“Hedefim bu sene 6. Adam ödülünü kazanmak ve takımdaki gençlere abilik yapıp takımın gittiği yere kadar gitmesini sağlamak.”

Rose geçen Cuma Golden State karşısındaki mücadeleye Bench’ten gelerek katkı sağladı. Fakat gece onun için diz sakatlığından dolayı erken bitti. Baş antrenör Tom Thibodeau Rose’un günden güne değişiklik gösterdiğini söyledi.

“ Rose’un dizi çok hassas, sonraki günlerde neler olacağını hep birlikte göreceğiz. Maçtan önce ağrısı oldu. Çıkıp mücadele etmek istedi ve yaptı da. O sadece kaybetmek istemiyor.”

Butler’ın gidişi konuşulurken, Rose takım arkadaşının kalması gerektiğini ve sezonu Minnesota formasıyla tamamlaması gerektiğini söyledi.

“Onun kalmasını istiyorum. Diğer takım arkadaşlarımız da onun kalmasını istiyor, takım onun kalmasını istiyor. Ama o yetişkin biri. Karar vermek zorunda, sadece onun için değil ailesi ve kariyeri için de. Daha önce söylediğim gibi, şuan ki pozisyonumda bunca şeyi yaşamış biri olarak onun için en iyisi olmasını diliyorum. O da bunu biliyor zaten.”

Her ne kadar Rose zaman zaman oyunun dışında kalmışta olsa , iyi oynadığının  ve her şeyini oyuna verdiğinin basketbol dünyası tarafından bilinmesini istiyor.

“ Çok basit, basketbol terminolojisine göre ben bir köpektim, onlarsa katil.”

Kaynak/ESPN 

Emre Reis

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir