NBA Günlükleri

Furkan’ın geleceği ne olacak?

Milli gururumuz Furkan Korkmaz, Jimmy Butler takasından sonra rotasyonda kendine yer bulmaya başlamıştı. Peki Furkan rotasyonda kalmalı mı?

Geçtiğimiz günlerde Philadelphia 76ers’ın Furkan Korkmaz’ın kontratında bulunan opsiyonu kullanmayacağını öğrenmiştik fakat bundan sonra Jimmy Butler takası gerçekleşti. Gerçekleşen takastan sonra çıktığı maçlarda iyi iş çıkaran Furkan, özellikle oyunun hücum anlamında önemli şeyler gösterdi. Gösterdiği iyi performans ile birlikte 5 maçtır süre almaya başlayan Furkan, benchten önemli katkılar vermeye başladı.

Şimdi Furkan’ı rotastona dahil etmeden önce 76ers ın maç rotasyonunda kullandığı oyunculara bakalım.

Joel Embiid
Ben Simmons
Jimmy Butler
JJ Redick
Mike Muscala
Wilson Chandler
Landry Shamet
Markelle Fultz

Bu 8 oyuncu her maç kesinlikle rotasyona dahil olmayı başarabilen oyuncular. Rotasyon dışında kalan Amir Johnson ve bir 76ers adeti haline gelen çaylakların ilk sezonunu kaçırmasından dolayı bu sezonu kaçıracak olan çaylak Zhaire Smith’te rotasyonda kendine yer bulamayanlardan.

Furkan ise takım kadrosunda olup son zamanlarda yavaş yavaş rotasyona dahil olmaya başlayan isimlerden. TJ McConell takımın başka bir gardı fakat o iç alanda çok verimli olsada 3lük konusunda 76ers ekibinin gard derinliğinde olan en kötü tercihi. Jonah Bolden ileride iyi bir oyuncu olabilir fakat gelişmesi için hala zamana ihtiyacı var. Shake Milton G-league’te çok iyi maçlar çıkarmasına rağmen onun gelişiminin hızını izleyebilme şansına erişemedik.

76ers’ın her zaman Kyle Korver gibi bir tecrübeyi takıma katma ihtimali olduğunu unutmayalım çünkü Cavaliers ekibi 37 yaşında olan Korver’ı takas listesine koymuştu. Korver veya başka bir şutör 76ers rotasyonunda büyük farklar yaratacaktır.

Furkan Korkmaz’ın dahil olamadığı fakat çaylak Shamet’in kendisine süre bulduğu rotasyonda bir kıyaslama yapalım.

Furkan’ın atış yüzdeleri: .472/.381/.714
Shamet’ın atış yüzdeleri: .389/.341/.813

Furkan’ın saha içi verimliliği: +5.3
Shamet’ın saha içi verimliliği: -12.7

Landry Shamet’in takıma kattığı enerjiyi ne kadar beğensekte, Jimmy Butler takası ile birlikte 76ers ekibinin “genç oyuncularım gelişimini beklemek”ten ziyade artık “hemen başarı” politikası izlediğini düşünüyorum. İşte bu yüzden Furkan Korkmaz’ın rotasyonda en azından Shamet’in önünde olması gerektiğini düşünüyorum. Takastan önce Tabii ki mantıklı olan sözleşmesinin opsiyonunu kullanmadığınız bir oyuncunun yerine bir çaylağı kullanmaktı fakat 76ers’ın değişen politikası ile oyunun ofansif anlamında daha efektif olan Furkan’ı kullanmaya (çok iyi olmasada Shamet’in yaptığı savunmadan da daha verimli savunma yaptığını söyleyebiliriz) başlaması gerektiğini düşünüyorum.

Benchte savunmada sorunlar çeken 76ers Wilson Chandler’ı benchte kullandığında daha büyük bir sorun haline geliyor. Furkan Shamet’ın da dakikalarını alarak benchte defansif anlamda takımına daha büyük bir enerji katabilir.

 

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir