NBA Günlükleri

Gerçek ya da Geçici: 18/19 Sezonunun Sürprizleri

Dünya mükemmel bir yer değil ve NBA’de mükemmel bir yer değil. Aynı hayatımızda olduğu gibi NBA’de de sürprizler ya da hayal kırıklıkları her sene yaşanır. Ve bu durum özellikle de sezon başında çok fazla ses getirir. Bu yazımda da sezonun şu ana kadar yaşanan sürprizleri ve hayal kırıklıkları ile ilgili gerçek/geçici değerlendirmesini yaptım.

Sacramento Kings

Sacramento Kings, sezon öncesinde NBA’in en zayıf takımlarından birisi olarak gösteriliyordu.  Takımın yıldız oyuncusu Bogdan Bogdanovic’in de sakatlığından dolayı kadroda yer alamaması bu iddiaları güçlendiriyordu. Ancak; Batı Konferansı’nda yer alan Kings sezona iyi bir başlangıç yaptı. İlk dokuz maçta altı galibiyet ve üç mağlubiyet alan Sacramento, özellikle hücum performansı ile dikkat çekiyor. Buddy Hield’ın üç sayı performansı, De’Aaron Fox’un performansı ile takımın yıldızı olması, Bjelica’nın iki yönlü etkinliği ve pota altında, sonunda, oluşturulan doğru rotasyon takımın sezona iyi başlamasına neden oldu. Peki bu başarı gerçek mi geçici mi ?

GEÇİCİ

Son 4-5 yıldır rotasyon düzensizliği yaşayan ve başarısız sonuçlan alan Kings, bu sezona iyi başlamış olabilir. Ancak yer aldıkları konferansı unutmamak lazım. Hücum tarafında etkili olan Sacramento işin savunma kısmında ise oldukça başarısız. Konferansta; Golden State, New Orleans, Lakers ve Rockets gibi etkili hücum takımlarının varlığı Kings’i zaman geçtikçe alt sıralara itecektir.  Hield, Fox, Bogdanovic, Bjelica gibi yetenekli isimlerin bu takımı nereye kadar taşıyabileceğini göreceğiz.

 

Washington Wizards

Tek tek isimlere baktığımızda Wall, Beal, Porter, Howard gibi yetenekli oyuncular göze çarpıyor; ancak takım uyumuna baktığımızda inanılmaz düzensiz bir takım Washington Wizards. Sezona bir galibiyet ve yedi mağlubiyet ile başlamaları aslında çok büyük bir sürpriz değil. Ancak, Doğu Konferansı gibi kendi kalibresinden düşük takımların olduğu bir yerde bu kadar alt sıralarda yer almak büyük bir hayal kırıklığı. Ribaund, asist ve şut yüzdesi olarak oldukça alt sıradalar. Bunun yanında Wall ve Beal’in istikrarsız performansı takımı oldukça olumsuz etkiledi. Peki bu durum gerçek mi geçici mi ?

GERÇEK

Wall, Beal ve Porter gibi oyuncuların takımı üst sıralara taşıması beklenir. Ancak ego ve uyumsuzluk bu takımda yeni ortaya çıkan bir durum değil. Geçen senelerden başlayan ikili atışmalar ve saha içindeki olumsuz hava, bu sezonun sonuçlarına da yansıyor. Eğer bu takım toparlanacak ve seri galibiyetler alacak ise Wall, Beal ve Howard’ın her maçta %100 performans vermeleri gerekecektir.

 

Houston Rockets

Süper star olarak nitelendirilmese de bazı oyuncular takımda kolon görevi görürler. Geçen sene Trevor Ariza ve Luc Mbah Moute, Rockets’ta kolon vazifesini üstlenen isimlerdi. Bu oyuncular ile yollar ayrıldığında, çoğu kişi ”Bu durum geçici olacaktır… Çok büyük bir yara almadılar…” gibi yorumlarda bulundular. Ancak geçen sene şampiyonluğun kıyısından dönen ve GSW’i en çok zorlayan takım olan Houston, sezona iki galibiyet ve beş mağlubiyet ile başladı. Carmelo Anthony’i yaz arasında kadrosuna katan Rockets, onun savunmayı takmayan bir oyuncu olduğunu sanırım unutmuş olmalı. Çünkü bu takımın savunmada etkili olabileceği tek yer; pota altı. O da bazı durumlarda. Peki bütün bu olumsuzluklar gerçek mi geçici mi ?

GEÇİCİ

Yazıyı okurken bu cevabın ”gerçek” olacağını düşünmüş olabilirsiniz. Ama bu takımda James Harden ve Chris Paul gibi isimlerin yer alması bu cevabı kesinlikle ”geçici” yapıyor. Zaten sezon ilerledikçe, bazı orta profilli takımların ritm kaybettiğini ve Rockets gibi kalburüstü takımların vites arttıracağı dönem olacaktır. Her ne kadar savunmada aksilikler yaşansa da Rockets, konferansını ilk dört içerisinde bitirecektir.

 

Milwaukee Bucks

Yedi galibiyet ve bir mağlubiyet. Bu rakamlar Bucks’ın sezonun ilk bölümünde elde ettiği başarı. Giannis Antetokounmpo’nun bireysel yıldızdan, takım yıldızına dönüşmesi Mike Budenholzer’ın ne kadar büyük bir antrenör olduğunu sonunda gösterebilmesi ve Brook Lopez ile Khris Middleton gibi yan parçaların kusursuz çalışması… Bütün bu unsurlar bir araya geldiğinde ortaya muazzam bir takım çıktı. Kusursuz işleyen düzene sahip olan Bucks, Antetokounmpo gibi bir süper star oyuncuya da sahip. Hem savunma hem de hücum performansları üst seviyede. Peki bu başarı gerçek mi geçici mi ?

GERÇEK 

Muhtemelen Bucks ilerleyen dönemlerde vitesi biraz daha düşürecektir. Ancak bu takım sonuçta Doğu’da yer alıyor. Ne kadar vites düşerse düşsün kendi yeteneklerinin altında olan 11 takım var. 76ers, Celtics ve Raptors gibi takımlarla da iyi biri mücadele veren Bucks, bu oyununu sürdürür ve Antetokounmpo’yu sağlıklı bir biçimde kullanırsa sezon onlar için yaz aylarına kadar uzayabilir.

 

Kuzey KILIÇ (@KuzeyGencc)

Kuzey Kılıç on FacebookKuzey Kılıç on InstagramKuzey Kılıç on Twitter
Kuzey Kılıç
Journalist in the future
Love science and sport

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir