NBA Günlükleri

NBA Rookie Power Rankings

Çaylaklar hakkında yıllardır tek tutarlı görünen şey onların tutarsızlıklarıdır. Fiziksel faktörler, koşullandırma ve zorla adaptasyon dahil olmak üzere çeşitli faktörler nedeniyle, çaylaklar  pürüzsüz eğimlerden daha çok kayalık gibi görünen pürüzlü yörüngelere sahip olma eğilimindedir.

Bu haftaki çaylak sıralamasında 4 oyuncunun sıralamadan tamamen çıktığını ve zirvede yeni bir ismin olduğunu görüyoruz. Dallas Mavericks’in çok fazla şey beklediği Luka Doncic bu hafta harika bir performans göstererek geçen haftanın zirve sahibi Trae Young’tan zirveyi devraldı, Trae Young 21.5 sayı ortalamaya sahip fakat Hawks son 4 maçında galibiyet yüzü göremedi.

Listenin en hızlı yükselen oyuncusu ise Chicago Bulls’un çaylağı Wendell Carter Jr. oldu, geçen hafta sıralamada kendine yer bulamazken bu hafta büyük bir tırmanış gerçekleştirerek 3. sırada yerini aldı. İşte bu haftanın güç sıralaması:

1)   Luka Doncic

DALLAS MAVERICKS SF

Geçen haftaki sırası: 3

Bu haftaki istatistikleri: 20.3 sayı, 6.0 ribaund, 5.0 asist

Doncic hala top kaybı problemiyle mücadele ediyor ( bu hafta ortalama 4.0 top kaybı ) fakat artık Dallas için oyun kurucu pozisyonunda çok daha rahat gözüküyor. Bu hafta 24 kez üçlük çizgisinin gerisinden deneyip bunların 13’ünde isabeti bulması onun için potaya gitme ve pas yollarının açılmasına yardımcı oldu. Ayrıca Lakers ve LeBron’a karşı gösterdiği perfomansla iyi bir iş başardı. 4 dakika kala 12 sayı geride olan Dallas’ta ipleri eline alan Doncic bu az sürede 3 asist ve attığı 6 sayının yanı sıra normal sürenin bitmesine 7 saniye kala beraberlik şutunda da isabeti buldu.

 

2)   Deandre Ayton

PHOENIX SUNS C

Geçen haftaki sıralaması: 2

Bu haftaki istatistikleri: 17.7 sayı, 9.0 ribaund, 2.7 asist

Bir çaylak için son derece tutarlı olmaya devam eden Ayton’dan bu hafta gibi çok hafta göreceğe benziyoruz.Steven Adams’ın oynamadığı maçta Thunder’a karşı 16 sayı ve 11 ribaund üretirken Memphis galibiyetinde 5 asistle oynadı ve bir kez daha oyun kurma yeteneklerini gösterdi. Buna karşın gelişiminde sıkıntılı olan tarafı da gördük geçtiğimiz haftalarda,geçtiğimiz 3 hafta dahil olmak üzere  çıktığı 7 maçın 5’inde blok yapamayan bir Ayton gördük.Savunmada büyük problemler yaşadığını biliyoruz ama en azından şut bloklamaya başlamazsa pota savunmak Suns için daha büyük bir problem haline gelecek.

 

3 )   Wendell Carter Jr.

CHICAGO BULLS PF

Geçen haftaki sıralaması: Liste dışı

Bu haftaki istatistikleri: 15.0 sayı, 7.3 ribaund, 2.0 blok, 1.3 top çalma

Klay Thompson’ın Pazartesi günü Bulls’a karşı gösterdiği 14  üçlük performansı Bulls’u tarihin yanlış tarafında yer almaya itmişti fakat Carter’ın ortaya çıkması patlamayı yumuşatmaya yardımcı oluyor. Bulls’un Nuggets’a 1 sayıyla kaybettiği cadılar bayramı maçında yeni başlayan kariyerinin en iyi maçını oynayan 2.08 boyundaki çaylak pivot 25 sayı 8 ribaund 5 asist 3 blok ve 3 top çalma gibi istatisik kağıdını dolduran bir performansla mücadele etti.Bazı otoriteler Carter’ın 7. sıradan seçilmesini kötü bir seçim olarak değerlendiriyordu ama sonunda 7. sıra seçimi gibi oynamaya başladı.

 

4)   Trae Young

ATLANTA HAWKS PG

Geçen haftaki sıralaması: 1

Bu haftaki istatistikleri: 15.5 sayı, 6.5 asist, 2.3 ribaund

Geçen hafta zirvede olduğu çaylak sıralamasında zirveden kayıp giden Trae Young bu hafta yaşadığı verimlilik problemi ( %24 üçlük yüzdesi) ve top kaybı sorunuyla( maç başı 4.0)  ile bu sıralamada geçici zaferin anlamını öğrendi.Hawks’ın kötü performansına rağmen Young elit seviyedeki pas yeteneğini gösteriyor ve çaylaklar arasındaki asist sıralamasında zirvede olmaya devam ediyor.

 

5)   Marvin Bagley III

SACRAMENTO KINGS PF

Geçen haftaki sıralaması: 5

Bu haftaki istatistikleri: 11.5 sayı, 6.8 ribaund, 1.0 blok

Acaba kimin Bagley’nin NBA’de 9 maçta en iyi başlangıçlardan birini yapan bir takımda yer alacağına dair bir düşüncesi vardı?Dave Joerger’in sisteminde, kenardan gelen enerjik skorer rolünü üstlenen Bagley şimdiye kadar iyi bir iş çıkardı diyebiliriz. Şaşırtıcı olan ise Bagley’nin post-up oyunlarında etkisiz kalması oldu, fakat 3 sayı çizgisinin gerisinden isabetli atışlarıyla (bu hafta 4/5) ve bu hafta tek başına aldığı 15 ofansif ribaund ile ofansif ribaundlarda terör estirmeye devam ediyor.

 

6)   Donte DiVincenzo

MILWAUKEE BUCKS SG

Geçen haftaki sıralaması: Liste dışı

Bu haftaki istatistikleri: 11.0 sayı, 5.0 ribaund, 2.3 asist

DiVincenzo 3 sayı atışlarında hala Bucks’ın istediği şekilde bir yüzde tutturamasa bile (bu hafta 5/18) sahanın diğer alanlarında kendisini gösteriyor.Bu seneki çaylaklar arasında en atletik isimlerden birisi olan DiVincenzo çember yakınlarından attığı 10 şutun 9’unda başırılı oldu.Ayrıca atletik özelliklerini defansif olarakta kullanan DiVincenzo iki yönlü oyunu sayesinde Mike Budenholzer için her maç 20 dakika üstünde süre bulan önemli bir rotasyon oyuncusu oldu.

 

7)   Elie Okobo

PHOENIX SUNS PG

Geçen haftaki sıralaması: Liste dışı

Bu haftaki istatistikleri: 12.7 sayı, 4.7 asist, 3.0 ribaund

Devin Booker’ın sahada olmaması sebebiyle fazladan oynama süresi bulan 21 yaşındaki Fransız Okobo yaptığı 14 asist ve buna karşın 6 top kaybıyla başarılı bir performans göstererek listede kendisine yer buldu.Bu hafta 3 sayı denemelerinde 5/13 isabetle oynayan Okobo, kariyerinde ilk defa Spurs’e karşı ilk 5 başladı ve görünüşe göre bu onun için son olmayacak.

 

8)   Collin Sexton

CLEVELAND CAVALIERS PG

Geçen haftaki sıralaması: 7

Bu haftaki istatistikleri: 13.7 sayı, 3.7 ribaund, 3.0 asist

Bir çaylağın kariyerinin ilk 6 maçından sonra koçunu kaybetmesi nadiren iyi bir şeydir. Buna rağmen olumlu haber Sexton’ın sonunda NBA kariyerinin ilk galibiyetini Salı günü Hawks’a karşı almasıydı.Bu hafta çift haneli sayılarla skora katkı veren Sexton için verimlilik önemli bir sorun haline  geldi, saha içi  %38 isabetle oynaması ve 9 top kaybıyla oynayan Sexton’ın daha fazla çaba sarfetmeye çalışması lazım gibi gözüküyor.

 

9)   Josh Okogie

MINNESOTA TIMBERWOLVES SG

Geçen haftaki sıralaması: 8

Bu haftaki istatistikleri: 10.3 sayı, 4.0 ribaund, 2.0 top çalma, 1.0 blok

Timberwolves koçu Tom Thibodeau cimrilik ettiği bench dakikalarıyla ünlü olmasına rağmen Okogie’yi sahadan uzak tutmak onun için epey zor olacağa benziyor.Oyuna girdiğinde kendisiyle beraber sahaya tükenmeyen bir enerji ve atletizm getiren Okogie, Lakers galibiyetinde  17  sayı 4 ribaund,3 asist,3 top çalma ve 1 blok istasikleriyle mücadele ederek sahada olması gerektiğini kanıtladı.

 

10)    Mikal Bridges

PHOENIX SUNS SF

Geçen haftaki sıralaması: Liste dışı

Bu haftaki istatistikleri: 10.7 sayı, 2.7 ribaund, 1.3 top çalma

Çok fazla süre bulamayan Bridges, bulduğu süreleri iyi değerlendirerek NBA için hazır bir yetenek setine sahip olduğunu gösterdi.Muazzam kanat uzunluğu ile mükemmel bir defans oyuncusu olduğunu ispatladı. 3 sayı tehdidine sahip ve hızlı hücümlarda bitiriciliği ile listeye son sıradan giriş yapan Bridges takımı için önemli bir rotasyon oyuncusu olacağa benziyor.

Kaynak: Colin Ward-Henninger / 

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir