NBA Günlükleri

Dört Dörtlük Takas Senaryosu: Lakers, Ariza ve Fultz

NBA’in ünlü muhabirlerinden Adrian Wojnarowski, geçtiğimiz günlerde Los Angeles Lakers’ın Phoenix Suns’ta forma giyen Trevor Ariza ile ilgilendiğini duyurmuştu. Bu haberin ardından iki ihtimal üzerinde duruldu; ilk olarak üç takımı kapsayan bir takas senaryosu, ikinci olarak ise yalnızca Lakers ile Suns arasında gerçekleşecek olan bir takas senaryosu. İkinci senaryoya göre Ariza, Lakers’a gelecek karşılığında Kentavious Caldwell-Pope ve bir draft hakkı Suns’a gidecek. Ancak ilk senaryo için işler biraz daha karışık. Fade Away World yazarlarından Rob Perez’in oluşturduğu bu senaryoya ve takasın gerçekleşmesi halinde takımlarda nasıl bir etki yaratacağına bir göz atalım.

Philadelphia 76ers: Kentavious Caldwell-Pope, LAL 1. Tur Seçim (2019), PHX 1. Tur Seçim (2019, Milwaukee üzerinden)

Los Angeles Lakers: Trevor Ariza

Phoenix Suns: Markelle Fultz

İlk olarak 76ers cephesinden başlayalım. 2017 Draftı’nda ilk sıradan seçilen Markelle Fultz, NBA’de oynadığı ilk maçtan beri istenilen düzeye bir türlü ulaşamadı. Psikolojik rahatsızlığının yanında fiziksel problemleri de bulunan oyuncu, menajerinin de takım ile olan ilişkisi yüzünden takım ile oldukça ince bir çizgide devam ediyor. Fultz’un sakatlıktan iyi dönme ihtimali de elbette var ancak Philadelphia yönetiminin Fultz’a ve menajerine olan kredisi oldukça azaldı. Bu senaryoda Fultz’u gönderen 76ers, karşılığında Kentavious Caldwell-Pope ve iki tane de birinci tur seçim hakkı alıyor. KCP’den sınırlı da olsa gelecek katkı ve draft haklarının değeri 76ers için olumlu sonuçlanabilir.

Takasın bir diğer noktası olan Los Angeles Lakers ile devam edelim. Yaz arasında LeBron James’i kadrosuna dahil eden ve çevresine de genç yıldızlarını yerleştiren Lakers, şu ana kadar elde ettiği 17 galibiyet ve 10 mağlubiyet ile konferansında 5. sırada bulunuyor. Ancak takımın en büyük sorunu, üç sayı isabeti. Takımda en yüksek yüzde ile üç sayı isabeti bulan isim %42.9 ile Rajon Rondo. Ancak, Rondo’nun da oldukça az sayıda üçlük denediğini ve sakatlığından dolayı son haftalarda forma giyemediğini de hatırlatmak lazım. Rondo’yu %37.1 ile LeBron James, %39 ile Josh Hart ve %36 ile çaylak oyuncu Sviatoslav Mykhailiuk takip ediyor. Bu isimlerin yüzdeleri yüksek görünebilir, ancak LeBron James dışında kritik anlarda çizgi gerisine çekilerek şut atabilecek oyuncular değil. Ariza gibi kariyeri boyunca istikrarlı bir üç sayı yüzdesi yakalamış olan oyuncuyu kadrosuna katmak Lakers için olumlu bir hamle olacaktır. Üç sayının dışında Ariza’nın tecrübesi de play-off sürecinde Lakers’a katkı verecektir. Bu senaryonun gerçekleşmesi halinde takımdan Kentavious Caldwell-Pope gidecek ve gelecek seneki draft hakkı kaybedilecek. KCP, gönderilebilir ancak gelecek seneki draft hakkı Lakers’a zarar verebilir. 

Son olarak Phoenix Suns’ı ele alalım. Suns’ın kadrosunda Devin Booker ve DeAndre Ayton gibi iki genç yıldız bulunuyor. Josh Jackson, Mikal Bridges ve Jamal Crawford ile de takımı tamamlıyorlar. Ancak sezon başından beri yaşanan en büyük problem oyun kurucunun olmaması. Asıl bölgesi şutör guard olan Devin Booker, maçlarda genelde oyun kurucu pozisyonuna geçiyor. Booker dışında Elie Okobo veya Jamal Crawford o bölgede görev alıyor. Ancak bu isimler arasında asli bölgesi oyun kurucu olan bir tek Okobo var, onun da gösterdiği performans ortada. Bu takas senaryosunun gerçekleşmesi halinde Markelle Fultz, Suns’a katılacak. Hali hazırda tedavi gören ve yakın zamanda da sahalara dönmesi beklenmeyen Fultz, tedavinin ardından nasıl dönecek tam belli değil. Ancak dönmesi ve 20 dakika sahada yer alması bile Suns’a artı olarak dönecektir. Eğer genç yıldız potansiyelini tam olarak yansıtır ise Booker ve Ayton ile birlikte uzun yıllar iyi bir ”Big3” olacaktır. Suns’ın bu takasta kaybedeceği 33 yaşındaki Ariza ve bir draft hakkı. Yani alınabilecek bir risk gibi görünüyor. Fultz’un performansına bağlı olarak belki de gelecek sene bu takastan %100 karlı çıkan takımın Suns olduğunu konuşacağız.

Rob Perez’in oluşturduğu bu takas senaryosunu yorumladık. Ve genel anlamda bakılırsa win-win-win durumu yaşanabilir. Ancak burada kritik nokta, 76ers’in Fultz tutumu ve Suns’ın girişimleri olacaktır.

Kuzey Kılıç on FacebookKuzey Kılıç on InstagramKuzey Kılıç on Twitter
Kuzey Kılıç
Journalist in the future
Love science and sport

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir