NBA Günlükleri

Başaşağı Giden Lakers ve The King

Yazın yaptığı LeBron James hamlesiyle bütün dikkatleri üzerine çeken ve Warriors’u tahtından edebilecek bir takım kurma isteğiyle veteran yıldızları kadrosuna katan Lakers hiç de iyi durumda değil!

Sezon başında yapılan LeBron hamlesi , tartışılmayacak bir hamle. Bütün NBA takımlarının isteyeceği sayılı oyunculardan olan The King, genç ve yeniden yapılanmakta olan bir takıma gelerek hiç doğru bir karar almadı!

LeBron’un neden lakers tercihi yaptığına gelecek olursak, tamamiyle basketbol dışı sebepler. Kariyerinin sonunda olan süperstar, ailesi için iyi bir yer, çocukları için iyi okullar, kendisi için film anlaşmaları, reklamlar, albümlerle dolu olan bir yere gitti. Hollywood’a, Los Angeles’a.

Lebronun başka bir takım tercih etmesi son yıllarında da şampiyonluk kovalamasına el verebilirdi, lakin kendisi şov hayatını tercih etti.

Lakers şu anda Playoff yapma yolunda epey yaralı. Bunu da LeBron ve Magic yaptı diyebiliriz. Elleriyle kurdukları Lakers, sezon başında başarılı bir çizgi çizmişti. Lebron’un sakatlığı sonrası başaşağı gittiler. Şu an ise takım olmaktan çok uzaklar.

Anthony Davis takası için neredeyse bütün takımı ve draft haklarını draft etmeye razı olan Lakers yönetimi, önceki yıllarda yapılan Dwight Howard, Steve Nash, Pau Gasol, Ron Artest, ve gelmiş geçmiş en iyi Lakers oyuncusu Kobe Bryant ile kurulan kadrodaki hatayı tekrarlamak üzereyken, Pelicans GM’i onlara izin vermedi. Lakin, siz bütün takımı takaslamak ister, oyuncuların kafalarını meşgul ederseniz, onlar basketbola odaklanamaz.

Yeni oyun tarzında takım içi uyum hiç olmadığı kadar önemli. Siz takım içi bütünlüğü bozarak, AD takasında başarısız olarak, hatta ve hatta gelişmekte olan “çocuk”ların yanına şampiyonluk için oynamaya gelen bir süperstar getiriyorsunuz! Javale Mcgee rahatsız olmasın diye Zubac gibi iyi performans gösteren geleceği parlak bir pivotu yolluyorsunuz!

Bu “çocuk”lardan beklediğiniz performansı alamadığınızda bütün suçu onlara atıyorsunuz. Ama iş orda bitmiyor.

Brooklyn Nets’te süperstar olma yolunda ilerleyen D’angelo Russel’ı takasladınız. Neden ? Lonzo geldi diye. Üstelik şu an takımda olsaydı, belki de LeBron için yeni bir Kyrie olacaktı. LeBron maç içinde her topu kullanmayacak, D’Loading de skor katkısı yapıp, takımı rahatlatacaktı.

LeBron James maç içinde savunma yapmıyor. Enerjisini “korumak” için.

LeBron James , Hollywood hayatı yaşıyor, albümlerde yer alıyor, her gün ayrı bir yerde görüyoruz. Basketboldan uzaklaştığını görmek çok da zor değil. İşin üzücü kısmı, gelmiş geçmiş en iyi oyunculardan biri olan LeBron James , “Playoff modu”nu açtığında bile maç kazanmak için yeterli olmuyor. LeBron eski gücünde değil.

İşin özü, Lakers en başında LeBronu alarak hem genç kadrosunu mahvetti, hem Lebronun son yıllarını heba etti, hem de kendine yakın gelecekte yine lotaryaya mahkum etti.

Lakers hala kötü yönetiliyor. Ama hala NBA’deki en büyük franchise. Hala LA takımı. Hala tarihi var. Elbet yeniden ayağa kalkacaktır. Boston’un kalktığı gibi.

Makale: Yunus Can AŞKIN

Yunus Can Aşkın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir