NBA Günlükleri

Fiyasko Takımlar-2

Şampiyonluk yolunda heba edilen bir franchise daha Brooklyn Nets. Brooklyn Nets eski adıyla New Jersey Nets. 2012-13 sezonuna kadar NBA’de New Jersey Nets adıyla boy gösteren takım, takım sahiplerinin isteğiyle Brooklyn Nets adını aldı. New York’un ikinci takımı olan Nets’in popülerliği bir türlü Knicks’in önüne geçememiştir. Bu yüzden Nets’in takım sahipleri hem şampiyonluk için hem de Knicks’in gölgesinden kurtulmak için takımı yıldızlarla doldurmaya karar verdi.

2012-13 sezonuna koç Avery Johnson önderliğinde başlayan Nets, sezonun 3’te 1’ini 14-14 gibi vasat bir dereceyle geçince ve ayrıca bundan önceki iki sezonda da çok kötü derecelere imza atan koç Johnson’ın kovulması aşikardı. Nets yönetimi Johnson’dan sonra takımın başına P.J Carlesimo’yu getirdi. O dönem kadrosunda Joe Johnson, Deron Williams, Gerald Wallace gibi yıldızlar bulunan Nets ligin geri kalanında 35-19’luk derecesiyle toplamda 49-33 ile doğu konferansını beşinci sırada bitirdi ve playoff’ta Chicago Bulls’a 4-3 elenmekten kurtulamadı.

2013-14 sezonunu başında Nets için hamle zamanıydı ve o dönem çok büyük sansasyon yaratan takas gerçekleşti.  Nets Celtics’ten Kevin Garnett, Paul Pierce ve Jason Terry’i alırken karşılığında  Kris Humphries, Gerald Wallace ve Keith Bogans’ı Celtics’e verdi. Ayrıca Nets Celtics’e 2014, 2016 ve 2018 ilk tur draft haklarını da verdi. Bu takasla birlikte kağıt üzerinde iyice güçlenen ayrıca takıma Andrei Kirilenko, Shaun Livingston gibi oyuncuları da katarak takımını iyice güçlendirdi. Koç olarak da takımın eski oyuncusu ve tarihin en iyi oyun kurucularından biri olan Jason Kidd’i getirdiler.

2013-14 sezonuna ilk 20 maçında 14 mağlubiyet alarak lige çok kötü giren Nets kalan maçlarında da istediği sonuçları elde edemedi ama eski gücünde olmayan Doğu Konferansı’nı 44-38’lik dereceyle dördüncü sırada bitirdi ve ilk turda Toronto Raptors ile eşleşti. İlk turu Çok zorlanarak son maçta geçen Nets, taraftarlarını korkutuyor acaba bu takımı kurarak geleceğimizi heba mı ettik sorularını akıllara getiriyordu. İkinci turda rakip, ilk turda Charlotte’u 4-0’la geçen LeBron James’li Miami Heat’ti. Belki de bu takımın kurulma amacı Doğu’daki LeBron hegemonyasına son vermekti ama bu girişim başaralı olamadı ve şampiyon olduğu o sezonda Heat turu 4-1’lik skorla geçti ve bu yeni takım için sezon burada sonlandı.

2014-15 sezonuna girerken Paul Pierce’yi Washington Wizard’a gönderen Nets, son bir dans için kolları sıvadı. Ancak yine hüsranla bitecek olan bu sezona yine kötü bir başlangıç yaptılar. İlk 20 maçlarında 12 mağlubiyet alan Nets beklenen sonun geldiğinin farkındaydı. Sezonu 38 galibiyet 44 mağlubiyet ile bitiren takım playofflara doğunun son sırasından girmeyi başardı ancak playofflarda güçlü Atlanta Hawks’a karşı 4-2 yenilerek daha ilk turda veda ettiler.

Bu vasat sezonun bitiminde takım dağılmış ve yeni bir yapılanmaya girmek zorunda kaldı. Artık ellerinde yıldız oyuncu olarak Brook Lopez ve 35 yaşındaki Joe Johnson kalmıştı. 2015-16 sezonunu sadece 21 galibiyetle bitirebilen Nets, Doğu Konferansı’nı 14. sırada bitirdi. Büyük umutlarla gerçekleştirdikleri Boston takasında gelecek yılların draft haklarını da Boston’a takasladıkları için bu derece sadece Boston Celtics’e yarayordu.

2016-17 sezonunda da değişien pek bir şey yoktu ve Nets yine sezonu kötü bir sonuçla sadece 20 galibiyet alarak doğu sonuncusu oldular. Büyük beklentiler içinde girilen bu yolda gerek yanlış koç seçimleri gerek de yaşlanmış ve yanlış oyuncu gruplarıyla kağıt üzerinde iyi bir takım olmaktan öteye gidemeyen Nets için toparlanmak biraz zaman alacaktı.

 

 

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir