NBA Günlükleri

Phily güçlenmeye devam ediyor

Philadelphia 76ers, sezon öncesinde kadronun doğu finali için yetersiz olduğu gibi yapılan eleştirilere önce Jimmy Butler şimdide Tobias Harris takasları ile yanıt verdi. Phily, Los Angeles Clippers’dan Tobias Harris, Boban Marjanovic ve Mike Scott’ı kadrosuna kattı. Clippers ise bu takasda Landry Shamet, Wilson Chandler, Mike Muscala, 2020 yılı lotarya korumalı 1. Tur draft hakkı, 2021 Miami Heat 1. Tur draft hakkı ve 2 adet 2. Tur draft hakkını elde etti.

76ers sezon öncesi, playoff döneminde özellikle Boston Celtics serisinde ortaya çıkan sıkıntılarını mevcut kadrosu ile kapatamıyordu. Fultz’un sakatlık problemleri ise üstüne tuz biber oldu. Sezon başında Minesota ile sıkıntıları bir türlü bitmeyen Jimmy Butler’ı kadrosuna katıp hem bire bir oynayabilecek hem de guard pozisyonunda topa yön verebilecek bir yıldız kadrosuna kattı. Jimmy Butler’ı öne çıkaran özellikleri iki yönlü oyunu olmuştur ancak Phily için biraz önce belirttiğim özellikler sezon başladıktan sonra daha çok göze çarpmaya başlamıştı. Jimmy Butler belli bir seviyede bu sıkıntılara merhem olsa da Phily’nin oyununun maç içerisinde sıkışmasına mani olmadı. Harris ise sezon başında beri Lou Williams ile Clippers’ın skor yükünü sırtlayan isimdi. Son iki sezonda dış şutu daha istikrarlı bir hale geldi ve savunmasını geliştirdi. Özellikle bu sezon, allstar seviyesine çıkan oyunu ile Phily dördüncü yıldızı kadrosuna kattı diyebiliriz. Skor sıkıntısı çektikleri dönemde sezon başında beri Clippers’da yaptığı gibi devre girip Phily’e galibiyetlerde önderlik edebilecek kapasitede. Philadelphia için Embiid’in sağlıklı kalması oldukça önemli. Boban Marjanovic, 10.4 dakikada tutturduğu 6.7 sayı 4.2 ribaund ortalamaları ile Brett Brown’un Embiid’i gönül rahatlığı ile dinlendirebileceği bir ortam sunuyor. İstatistiklerin yanı sıra 2.21 boyu ile NBA temposunda uzun süre sahada kalamasa da Phily’nin rotasyonunu kuvvetlendireceği bir gerçek. Mike Scott ise Atlanta’daki günlerinden uzak ancak yüksek tempoda ve doğru sistem içerisinde güvenilir bir atıcı olacaktır. Yedek beşde Tj McConnell’ın tempo kazandırdığı zaman dilimlerinde Mike Scott’ın dış şutundan faydalanabilir.

Clippers’ın bu takasda aldığı çaylak Landry Shamet sene başından beri Washinton Wizards maçındaki 29 sayılık performansı ve kenardan gelerek bulduğu ortalama 8.3 sayılık katkı onu bu cephede en önemli isim yapıyor. Clippers onun potansiyeline güveniyor olmalı ancak Shamet şuana kadar bir yıldız adayı görüntüsü çizmedi. Tobias Harris’in de yeni kontrat imzalamak istememesi Clippers’ın bu takasda elini kolunu bağlayan durum oldu. Tabiki Doc Rivers’ın siteminde neler yapabilecceğini görmek gerekir. Rivers bu sezon Danilo Galinari, Montrezl Harrell gibi kariyeri düşüşte oyunculardan ekstra katkılar aldı. Shamet’in de parlaması için uygun ortama geldiğini söylemek mümkün. Sezon başından bu yana kariyer ortalamasının üstünde süre alan Muscala ise Phily’e hatrı sayılır bir katkı verdi. Hücumda 2.11 boyunda bir uzunun  şut tehdidi Phily’nin oyununa esneklik katmasada, Clippers’da Harrell’ın kenarda olduğu zaman dilimlerinde Doc Rivers’ın elini rahatlatacağı kesin. Wilson Chandler’da Clippers’a katılan bir diğer isim. New York ve Denver günlerini aratan Chandler’ın tecrübesinden uzun forvet pozisyonunda yararlanabilir. Ancak sene sonunda biten kontratından sonra tekrardan sözleşme yenileyeceği ise şüpheli. Clippers’ın aldığı iki 1. tur ve iki 2. tur draft hakkı ileriye yönelik yatırım yapmak istediğinin kanıtı.

Phily, özellikle Harris takası ile doğunu zirvesine oynamak istediğini gösterdi. Bu takas onların elini hem hücumda hem de savunmada kuvvetlendiren faktör oldu ve rotasyonunu da genişletmesine yardımcı oldu. Takımın bence en önemli parçası Embiid’i yedekleyebilecekleri bir pivotu takımlarına katmaları da cabası oldu. Clippers ise uzun vadede playoff planlarını erteledi. Onlar için tek çıkış yolu draft gibi gözüküyor.

Şahin Akın Karaca

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir