NBA Günlükleri

Unicorn Dallas Mavericks’de

Dallas Mavericks, Phil Jackson göreve geldiğinden beri NBA kulislerinde bir yıldız karşılığında takaslanabileceği konuşulan Kristaps Porzingis’i kadrosuna kattı.

Porzingis’in yanı sıra Tim Hardaway Jr, Trey Burke ve Courtney Lee de Dallas Mavericks kadrosuna dahil oldu ve karşılığında; Deandre Jordan, Dennis Smith Jr, Wesley Matthews ve iki tane 1. Tur draft hakkını New York’a yolladı.

Takasın en önemli noktası tabiki Porzingis idi. New York’un onu takaslamasının nedeni; Porzingis gibi yetenek kadrolarında bulunurken ve yeni bir yapılanma süreci içerisinde olduklarını düşünürsek, ilk senesinde 72 ikici senesinde 66 ve sakatlanana kadar 48 maça çıkmış 2,21 boyunda bir uzunun Aşil tendonu sakatlığından tam sağlıklı olarak dönemeyeceğini düşünmüş olmalarıdır. Oysa günümüzde uygulanan tedavi yöntemleri ile artık oyuncuların eskisi kadar sakatlıklardan etkilenmediğini ve daha iyi döndüğünü görüyoruz. Bunun üst seviyede oyuncular arasındaki en önemli örneği ise Paul George. Geçirdiği ağır sakatlığın ardından Kawhi Leonard ile ligin en değerli oyunu iki yönlü oyuncusundan biri konumunda.

Bu takas aslında David Fizdale’in geçen yaz dönemindeki çabalarına rağmen, Knicks yönetiminin Porzingis’i memnun edemediğinin ve onu geri kazanamadığının da bir göstergesi. Trey Burke’e gelecek olursak özellikle geçen sene normal sezonun son bölümünde Iverson gibi örgülü saçları ve skorer oyunuyla Knicks taraftarlarını heyecanlandırmıştı. Normal sezonun başından itibaren 20.9 dk ortalama ile bulduğu 11,8 sayı ortalaması ve ortalama deliciliğiyle iyi bir yedek izlenimi vermekte. Önümüzdeki yaz serbest kalan oyuncu makul bir kontrat ile orta sınıf takımların iştahını kabartacaktır.

Porzingis’den sonra Dallas’ın kadrosuna kattığı en önemli isim Tim Hardaway Jr’dan konuşalım biraz, 17 milyonluk kontratı uzun vadede Dallas’ın elinde tutmak isteyeceği cinsten değil.

Kariyer sezonunu geçiriyor olsa da aynı zamanda en verimsiz şut attığı sezonda zaten topu elindeyken harikalar yaratan Doncic gibi bir oyuncunun yanında ne kadar verimli olabilir tartışılır.

Yazar: Şahin Akın Karaca

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir