NBA Günlükleri

ZION WILLIAMSON VE KOLEJ BASKETBOLU

Geçtiğimiz günlerde UNC ile Duke’u karşı karşıya getiren biletlerin fiyatları olay yaratmıştı, karşılaşma biletleri en ucuzu 3 bin dolar civarından satışa sunuldu.

Peki insanlar neden üniversite okuyan öğrencilerin maçını izlemek için bu paraları ödüyor ?

Cevap basit, gelecek yılın draft seçimlerinde ilk sıralarda seçilmesi beklenen 2 oyuncu Duke kadrosunda bulunuyor; RJ Barrett ve Zıon Williamson.

Bu maçta olay yaratan başka bir olay daha gerçekleşti. Henüz maçın 30. saniyesinde Zıon’un ayakkabısı yırtıldı!

Bunun üzerine sakatlanan Zıon, maçı tamamlayamadı.

Olay gerçekleştikten sonra eski duke oyuncusu Demarcus Cousins açıklamada bulundu; “NCAA ve kolej basketbolu saçmalık. Bunu biliyorsunuz. Ona tavsiyem sezonun geri kalanında oynama ve seneye NBA’e gel. “

Durumun ciddiyetinin kavranması ve bu tür sakatlıkların oyuncu sağlığını fazlasıyla tehdit etmesiyle alakalı ;

NCAA kolej basketbol organizasyonu , oyuncuların 1 yıl oynayıp sonrasında NBA’e draft edilebilmeleri için ideal bir yerdi. Çünkü NBA kurallarına göre Avrupa’dan gelen oyuncular hariç 19 yaşına kadar bekleme zorunluluğu vardı.

Zıon’un sakatlığı üzerine bu kuralın değiştiğini gördük. Artık NBA Draftlarına katılım yaşı 18 oluyor. “One and out”lara elveda diyebiliriz gibi duruyor.

NCAA, koçlar, okullar ve daha niceleri bu organizasyondan ceplerine milyonlar koyarken, oyunculara hiçbir şekilde ödeme yapılmaması, ve “burs” adı altında üzerlerinden bu kadar para kazanması, haksızlığın daniskası!

Makale: Yunus Can AŞKIN

Yunus Can Aşkın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir