NBA Günlükleri

Greek Freak Maç Başına En Çok Smaç!

İlk NBA maçı Toronto ve New York arasında 1946’da oynandığında o günkü oyuncuların fiziksel anlamda izleyicilerden pek de farkı yoktu.
10 yıllar geçtikçe fiziksel avantajlarıyla diğerlerine üstünlük kuran yıldızlar ortaya çıktı. Spor insanın sınırlarını zorlayan ve evrimini hızlandıran bir şey. Ancak bu oyunun gerektirdiği fiziksel hareketler (uzanma-sıçrama vb.) sporcuları daha önce görülmemiş formlara getirdi
Her 10 yılda oyunculardan beklenen nitelikler artıyor ve fiziksel üstünlükleri onları diğerlerinin önüne koyuyor.Yazımın merkezinde yer alan Giannis Antetokounmpo da bunun en somut örneği.NBA’in ilk dominant uzunu Geroge Mikan ve arkasından gelen Bill Russell, Wilt Chamberlain, Kareem Abdul-Jabbar, Hakeem Olajuwon ve modern dönemlerin en baskın figürü Shaquille O’Neal. Hepsi döneminde oynadığı diğer oyunculara karşı fiziksel üstünlük kurmuştu. Giannis şu an tüm bu isimlerden farklı fiziksel üstünlükleriyle fark yaratıyor.
https://www.nbagunlukleri.com/2019/01/giannis-bir-sezonda-en-cok-smac.html

Giannis Antetokonumpo’nun Hikayesi (MVP)

https://youtu.be/yXzX33LcLzo

Ailesi Nijerya’dan Yunanistan’a göçtü. Orada pasaportu olmadan kaçak hayatı sürdü. Harçlığını saat ve gözlük satarak kazandı. Yunan 2. lig ekibi Filathlitikos’ta oynarken Ivkovic onu Anadolu Efes’e önerdi ancak sıradan bulunup dikkate alınmadı. 2013 NBA Draftında 15. sıradan Bucks tarafından seçildi. O zaman bugünkünden 6 cm kısa ve 20 kilogram azdı. Bugün NBA’in en durdurulmaz oyuncuları arasında.

Giannis’in Farkı

2.11 boyunda ve onu herkesten ayıran 2.21’lik kulaç uzunluğuna sahip! Bu sezon ise bambaşka oynuyor, takımını NBA 1.’liğine taşıyan Giannis’in daha önce boyalı alanı domine eden oyunculardan en önemli farkı çoğu zaman yüzü dönük oynaması!  Bu sezon Giannis’in kariyerinde maç başına en çok smaç yaptığı sezon oldu. Giannis oynadığı 69 maçta 272 smaç yaparak NBA tarihinde maç başına en çok smaç yapan oyuncu oldu! Maç başına 3.94 smaç! Belirtmekte fayda var bu sezon aynı zaman Rudy Gobert NBA tarihinde bir sezonda en çok smaç yapan oyuncu konumunda! Rudy Gobert 76 maçta 180 smaç yaptı! Smaç 2000-01’den itibaren NBA’de istatistik olarak kaydedilmeye başlanmıştı. Bu istatistiğin kaydedilmeye başlandığı sezon Shaquille O’Neal NBA tarihinin en baskın sezonlarından birini yaşıyordu ve onun boyalı alanda kurduğu hegemonyayı en iyi anlatan şey maç başına 3,76 smaç oranıydı. O sezon Shaq 67 maçta 252 smaç yapmıştı! 

Bucks playoff öncesinde NBA’ 1.si konumunda, James Harden olağanüstü bir bireysel hücum sezonu geçiriyor bakalım MVP kim olacak?

Alihan Olcar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir