NBA Günlükleri

Luigi Datome: “Basketbol Bilgisi ve Zekası Mükemmel”

Datome, 12 yıllık basketbol kariyerinde hem NBA hem de EuroLeague’de defalarca forma şansı buldu. Şu an ise Datome, bildiğimiz üzere Fenerbahçe’de oynuyor ve Obradovic’in bir öğrencisi. Obradovic ise Avrupa’da tüm zamanların en iyi koçlarından biri olarak görülüyor. Datome ise Obradovic’in NBA’de koçluk yapabilmesi hakkında konuştu.

“Kesinlikle NBA’de koçluk yapabilir. İki ligde de farklı basketbol oynanıyor fakat bu sadece koç olarak onun yeteneği ile ilgili değil. O aynı zamanda bu oyunun bir öğrencisi. Basketbol izlemeyi bırakamaz. NBA’e gitmek isteseydi, iki lig arasındaki fark nedeniyle burada sahip olduğu yeteneklerini orada kullanamayabilirdi. Bu sadece kendisine ait bir karar olur ancak basketbol bilgisi ve zekası mükemmel. NBA’de Obradovic’ten daha kötü olan bazı koçlarım vardı.”

Datome, NBA’de son olarak (2015) Boston Celtics’te oynamış, Brad Stevens ile çalışmıştı. Datome, Obradovic ve Stevens’ı karşılaştırdı.

“Her ikisi de çok zeki. Basketbol için ayrıcalıkları var. İkisi de iyi insanlar fakat farklılar. Obradovic ile 4 yıldır çalışıyorum, Stevens ile sadece bir kaç ay çalıştım. Stevens daha sakindi fakat bağırdığı zamanlar vardı.”

Berkcan Tokyay on EmailBerkcan Tokyay on InstagramBerkcan Tokyay on Twitter
Berkcan Tokyay
Celal Bayar Üniversitesi-İngiliz Dili Ve Edebiyatı
İzmir

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir