NBA Günlükleri

Nereye gidiyor bu Detroit Pistons?

Detroit Pistons, NBA’e 13-7 gibi iyi bir skorla başlasa da felaket bench katkısı, Reggie’lerin papatya falı gibi oyunları ve takımdaki genel konsantrasyon eksikliği sonucu şubat ayına 22-28 ile merhaba dedi. Ancak son 1,5 ayda formunu yükselten takım, 14-6 ile geçirdiği süreçte doğuda 6.sıraya yerleşti. Peki bu bize iyiye bir işaret mi? Sevinecek mi bu sene cefakar Detroit taraftarı?

Aslında bu pamuk ipliğine bağlı. Doğuda kötü giderken bir anda Andre Drummond’un aydınlanması, Reggie Jackson’un konsantre olması ve Luke Kennard, Ish Smith, Langston Galloway, Zaza Pachulia gibi oyuncuların performansını artırması üstüne Wayne Ellington gibi tavanı belli ama aynı katkıyı her maç verebilecek bir eklemenin yapılmasıyla takımı yükseltti.

Ancak Pistons’un bu yükselişinden çok büyük anlamlar çıkarmamak lazım. Çünkü kronik Doğu Konferansı takımı hastalığı olan dengesizlik ve formsuzluk her an baş gösterebilir. Bu takım kötü döneminde üst üste 7 maç kaybetti, formda döneminde 75 sayı atarak maçı bitirdi. Artık Griffin-Jackson-Drummond ekseninin yanı sıra iyi bir bench katkısı da alıyorlar, isteyince harika savunma yapabiliyorlar ancak onlar için kesin ifadeler kullanmak çok güç.

Son dönemki form devam ederse Play-off’ta 6.sıradan girecek Pistons. Şu anda geçen seneki Utah ve Pelicans’ın son maçlarda gittiği çizgide gidiyorlar ama onlardan profesyonellik konusunda ciddi farkları var. Blake Griffin dışında, Jrue Holiday, Rudy Gobert gibi iyi profesyonellere sahip değiller, ancak Reggie Jackson ve Andre Drummond gibi tavanı yüksek iki yeteneğe sahipler.

Aslında bütün iş burada yatıyor. Dwyane Casey, takımda rolleri doğru dağıttığı ölçüde ve oyuna konsantre oyuncu sayısının artmasıyla galibiyetler geliyor. Son maçlarda Reggie ve Drummond’un bu oyunları kalan maçlara ve playofflara devam eder ve sağlam bir bench katkısı alırlarsa işte o zaman Pistons için gerçekçi hedefleri konuşmaya başlayabiliriz.

  1. Blake ve arkadaşlarının önünde odaklanmaları gereken bir süreç var eğer başarı istiyorlarsa. Yukarıda saydıklarım yolunda giderse Pistons için olabilecek en iyi senaryo konferans yarı finali olabilir. Ancak bunu yapmak için Raptors-Bucks-Sixers üçlüsünden birini geçmeleri gerekecek. Ne olacağını hep birlikte göreceğiz.

Sümercan Ertit

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir