NBA Günlükleri

Rick Pitino: “EuroLeague’deki Oyun Basketbola En Yakın Şey”

Panathinaikos başantrenörü Rick Pitino, Atina ekibinin başına geçeli iki ay oldu ve artık kendisi Avrupa basketbolu ile NBA’in farklarını oldukça kolay ayırabiliyor.

İspanya basınından La Provincia ile yapılan bir röportajda, deneyimli çalıştırıcıya Avrupa ve ABD’de oynanan basketbol arasındaki farklılıklar soruldu ve Pitino şöyle yanıtladı:

“EuroLeague’deki oyun tarzı, insanların ‘basketbol’ dedikleri şeye en yakın şey. Çocukluktan bu yana basketbol diye öğrendiğiniz şeye en yakın oyun bu. İster 25, ister 35 yaş olsun, bu tüm oyuncular için geçerli.”

Ayrıca EuroLeague’deki oyunun daha fiziksel mücadeleye dayalı olduğunu da ekleyen Pitino, “Burada farklı bir koç olmam gerekiyor. Avrupa’da hayat tarzı, ABD’de sahip olduğum hayat tarzından çok farklı. Taraftarlar arasındaki rekabeti bile öğrendim. Bu ABD’de olmayan bir şey. Benim Olympiakos’a karşı gerçek bir nefret duymam gerekiyor çünkü Panathinaikos, onları hep yenmeli,” dedi ve gülümsedi.

Luka Doncic ile ilgili görüşlerini de aktaran Pitino, şöyle konuştu:

“Muazzam bir oyuncu ve bu sadece daha ilk yılı. Dallas’ta gösterdiği her şeyi yapabileceği açık çünkü kendisi harika bir yetenek. Bence EuroLeague’deki iyi oyuncular, NBA’de iyi işler çıkarabilir. Ayrıca o seviyeye çıkamayanlar da Avrupa’nın NBA’inde (EuroLeague’i kastederek) tadını çıkarabilir. Burası müthiş bir lig.”

Berkcan Tokyay on EmailBerkcan Tokyay on InstagramBerkcan Tokyay on Twitter
Berkcan Tokyay
Celal Bayar Üniversitesi-İngiliz Dili Ve Edebiyatı
İzmir

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir