NBA Günlükleri

Avrupa’nın Yıldızları: Nikola Kalinic

Merhaba arkadaşlar, Avrupa’nın yıldızlarını inceleyeceğimiz yeni serimizin ilk yazısına hoş geldiniz. Yeni serimizin ilk yazısında Türkiye’nin en başarılı basketbol takımlarından biri olan Fenerbahçe’nin bir o kadar başarılı oyuncusu Nikola Kalinic hakkında bilgiler vereceğim.

Nikola Kalinic

2017 yılında kazanılan EuroLeague şampiyonluğunda oldukça büyük bir pay sahibi olan Kalinic, 1991 yılının 8 Kasım tarihinde Subotica’da dünyaya gelmiştir. Kalinic’in spora başlamasındaki en önemli etken ailesidir çünkü babasının masa tenisi, annesi ve kız kardeşinin hentbol, erkek kardeşinin ise su topu geçmişi bulunmakta. Kalinic spora masa tenisi ile başlamış olsa da yoluna basketbol ile devam etmiştir. 23 yaşına geldiğine profesyonel basketbol hayatına atılmış ve 2013-2014 sezonunda transfer olduğu Rodnicki takımında göstermiş olduğu performans ile dikkatleri üzerine çekmiştir.

EuroCup mücadelesinde Rodnicki takımı ile çıktığı 16 maçta ortalama 26 dakika süre almış, 10.2 sayı, 3.5 ribaund, 2.6 asist ve 1 top çalma ortalamaları tutturarak 12.3 verimlilik puanı ile oynamıştır. EuroCup dışında Sırbistan Ligi’nde de mücadele veren Kalinic, 16 maçta 11 sayı 5 ribaund ve 2.70 asist ortalaması yakalamıştır.

Rodnicki’de gösterdiği bu performans, onu 2014 yazında ülkesinin en güçlü takımlarından olan ve EuroLeague mücadelesi veren Kızılyıldız takımına taşıdı. Kızılyıldız formasıyla EuroLeague’de çıktığı 24 maçta ortalama 26 dakika sahada kalan Kalinic, 9.2 sayı 3.9 ribaund ve 2.0 asist ortalamaları ile oynadı. Kızılyıldız forması altında başarılı bir sezon geçirdi ve Sırbistan Ligi şampiyonu oldu.

Üç numara pozisyonunda Avrupa’nın önemli isimlerinden biri olan 2.03 boyundaki Kalinic, 2015-2016 sezonunda Fenerbahçe takımına katıldı. Savaşçı kimliği ile dikkat çeken, parkede bulunduğu her dakikada büyük bir enerji ile oynayan Kalinic, güçlü fiziği ile dört numara pozisyonunda da oynayabiliyor ve gün geçtikçe sevilen bir basketbolcu oluyordu.

Hızlı hücumlardaki etkisi ve savunma ribaundlarındaki katkısının yanı sıra artan şut yüzdesi ile kendinden oldukça fazla bahsettirmeye başlamıştı.
EuroLeague şampiyonluğunun geldiği 2017 yılında göz dolduran bir performans sergileyerek taraftarın gönlünü fethetmeyi başarmıştı.

2018-2019 Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nde çıktığı 20 maçta 26 dakika sahada kaldı 10.5 sayı, 3.6 ribaund ve 2.6 asist ortalamaları yakalamış durumda.
Fenerbahçe’nin en önemli parçalarından biri olan Nikola Kalinic umarız ki uzun yıllar Fenerbahçe formasını terletir.
“Avrupa’nın Yıldızları” serisinin ilk yazısının sonuna geldik, umarım beklediğiniz gibi olmuştur.
Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir