NBA Günlükleri

Nets’ten Sürpriz Galibiyet

NBA’de tüm yıl boyunca beklenen an geldi ve playofflar Philadelphia 76ers-Brooklyn Nets maçıyla başladı.

Maç Joel Embiid’in agresif oyunuyla başladı. Embiid, maçın başında art arda serbest çizgisine gelerek pota altındaki hakimiyetini maç başında ortaya koydu. Maça tedirgin başlayan, Embiid’in serbest atışlardan bulduğu sayılara Joe Harris’in üçlükleriyle yanıt verdi ve ilk 5 dakika 12-11 76ers’ın üstünlüğüyle geçildi. Karşılıklı basketlerin ardından Nets periyot sonuna doğru Caris LeVert’in oyuna girmesiyle maça ağırlığını koymaya başladı. Farkı yavaş yavaş açan Nets, periyodu da DeMarre Caroll’un üçlüğüyle 31-23 önde tamamladı. 76ers ilk periyot boyunca 11’de 0 üçlükle oynadı ve farkın açılmasına engel olamadı.

2. periyotun başında 76ers yine Embiid üzerinden başladı ama Embiid kendisine getirilen ikili sıkıştırmalara dayanamadı ve Jared Dudley’i iterek teknik faul aldı. Çeyreğin başında Nets, LeVert önderliğinde istediği basketbolu sahaya yansıtırken 76ers sadece Embiid ve Butler’ın birebirlerinden sayı bulmaya çalıştı ancak  da çok başarılı olamadılar. Levert’in art arda iki üçlüğüyle farkı 18 sayıya çıkaran Nets  76ers’a erken bir mola aldırdı. Mola dönüşü biraz rahatlayan 76ers ilk üçlük isabetini Mike Scott ile buldu. Bu basketten Phily biraz daha oyunun içine dahil oldu ancak LeVert önderliğindeki Nets oyunu elinden bırakmadı. Çeyrek sonu topu eline alan Butler, Brooklyn’in beş kısa dönmesini iyi değerlendirdi ve sürekli potaya giderek farkı azaltmaya çalıştı ve  devre bitiminde attığı üçlükle farkı 8 sayıya kadar indirmeyi başardı ve devreye 62-54 geride gittiler.

İkinci yarıya 76ers yine Embiid ve Butler’ın sayılarıyla başladı. Brooklyn cephesinde ise D’Angelo Russel ilk yarının aksine iyi başladı çeyreğin başında 9 sayı buldu. Çeyreğin devamı da Butler ve Russel’ın düellosuyla geçti. Bu dakikalarda tüm maç olduğu gibi 76ers Ben Simmons’ın kötü oyunu sebebiyle hem oyun kurup hem de sayı atma görevini üstlendi ve bunu da başarılı bir şekilde yaptı. Ama Nets oyuncu değişiklikleri ile beraber oyun üstünlüğünü Russel ve devamın LeVert ile alarak farkı kendi lehlerinde tutmaya devam ettiler. Nets bu çeyrekte de üstünlüğünü korudu ve son çeyreğe 11 sayı farkla 93-82 önde gitti.

Son çeyrek LeVert  ve Redick’in basketleriyle başladı. İki takımda bu çeyreğin başında bulduğu boş şutları değerlendiremedi ama bu konuda biraz daha başarılı olan Nets farkı yavaş yavaş açtı ve maçın bitimine LeVert’in üçlüğü ile maç 100-86’ya geldi ve 76ers’a molayı aldırdı. Mola dönüşü yine sadece Butler’ın birebirlerine devam etti ve sonuç çıkaramadılar. Bu arada Nets tarafında da ters eşleşmeleri değerlendiren, paslı ve tempolu oyunu 76ers’ı zor durumda bıraktı. Maçın son 8 dakikasına Nets 14 sayı önde girdi.  Çeyreğin ortası iki takımın da karşılıklı basketleriyle geçti. Maç sonunda ikinci yarıyı çok iyi oynayan Russel yine oyunu ele aldı ve orta mesafeli atışlarla farkı korudu ve Nets maçı 111-102 kazandılar.

2015’ten beri ilk defa playoffa kalan Nets sürpriz bir galibiyet alarak seride 1-0 öne geçti ve herkesi şaşırttı. Nets adına D’Angelo Russel 26 sayı ve 4 asist, Caris LeVert 23 sayı ve Spencer Dinwiddie de 18 sayı ile oynadı. Kaybeden ev sahibinde ise Jimmy Butler’ın 36 sayılık performansı galibiyet için yeterli olmadı.

 

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir