NBA Günlükleri

Boston. Şimdi Ne Olacak ?

Sezon başında sakatlığından dönen Kyrie Irving, Gordon Hayward ve geçen sene konferans finaline kadar gidip, orda 7 maç sonunda elenen Boston Celtics, sezona büyük umutlarla başlayıp, konferans yarı finallerinde Milwaukee Bucks karşısında 5 maç sonunda playofflara veda etti.

Sezon başındaki motivasyonu ve beklentileri hatırlayalım. Kyrie- Brown- Hayward- Tatum- Horford’un bulunduğu fotoğrafa “ onları kim durduracak “ şeklinde yorumlar yapılmıştı.

Kyrie harika bir lider olduğunu söylüyordu. Ellerinde deneyimli ve iyi bir savunmacı pivot vardı. Geçen sene konferans finaline kadar çıkan genç kadro vardı. Bu sezon Anadolu Efes formasıyla izlediğimiz Shane Larkin’den NBA seviyesinde verim alan bir Brad Stevens vardı.

Bakıldığı zaman bu durumda Boston iyi bir takım. Ama hiçbir şey göründüğü kadar kolay değil.

Sezon içinde takım arkadaşlarıyla kavga edip, genç oyuncuların yeteri kadar iyi oynamadığını, mücadele etmediğini kameralar önünde söyleyen Kyrie, LeBron James’i daha iyi anladığını söylemişti. Sonrasında takımda bir toparlanma görsek de, Playofflara 4. sırada giren Boston, bu yılın en değerli oyuncusu ödülüne aday gösterilen Giannis Antetokounmpo karşısında yalnızca 1 maç kazanabildi.

Gordon Hayward bu sezon eski çizgisine yaklaşamadı. Takımda liderlik eden bir oyuncu yoktu. Genç oyuncuları üst sıralardan seçip, yeniden yapılanmayı hiçe sayarak, yıldızları takıma katan Boston, bu uğurda takasta kullanılan Isıah Thomas’tan aldığı verimi “yıldız” oyunculardan alamadı.

“Vefa” “iş” yaparken pek de önemli değil. Ama takım ve uyum söz konusu olduğunda, Boston’un son büyük üçlüsünden sonra takımın yeni yüzü olacak olan Isiah Thomas’ı gönderip, her şeyi eline yüzüne bulaştırdı.

Kötü şut performansıyla alakalı kendisine yöneltilen sorulara “kimin umrunda?” “Belki 30 şut atmalıyım” diyerek cevaplar veren Kyrie, belki de ayrılmayı kafasına koydu.

Siz belki bu sezonun MVP’sini durduramazsınız.
Belki lig birincisi Milwaukee Bucks karşısında kötü oynarsınız. Ama bu, sizin kötü giden durumları devam ettirmeniz, hiçbir kazanımınız olmayacağı anlamına gelmez.

Brad Stevens, kötü performans gösteren, airball atmaya başlayan Kyrie’yi oturtup, geçen senenin gençleriyle şansını deneseydi, ne kaybederdi?

Geçen sene Eric Bledsoe, Terry Rozier eşleşmesini hatırlıyoruz. Rozier genç yaşına rağmen başarılı olmuştu. Tatum, Brown, Smart her şeyini ortaya koymuştu.

Boston açısından heba edilen bir sezon. Şimdi yapılması gereken, Kyrie ile yollar ayrılmalı. Gordon Hayward için takas senaryosu bulunabilirse bulunmalı. Genç oyuncuların önü açılmalı. Çünkü Giannis, Kawhi, Durant ligi uzun süre domine edecek. Sonraki yıllara odaklanılmalı.

Yunus Can Aşkın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir