NBA Günlükleri

Geçmişin Yankıları: Reggie Miller

Bugün sizler için “Geçmişin Yankıları” adlı serimizde Reggie Miller’dan bahsedeceğiz.

NBA tarihinin en iyi şutörleri arasında gösterilen Reggie Miller, 24 Ağustos 1965 yılında dünyaya geldi. Hayatı şanssızlıklarla başlayan Reggie Miller, doğuştan gelen kalçasındaki sakatlık nedeniyle 5 yaşına kadar destek alarak yürüdü. Zaman içerisinde sakatlığını atlatan efsanevi şutör, çocuk yaşlarda beyzbol ile ilgilenirken lise yıllarında basketbol ile ilgilendi. Fakat sporlara olan yeteneğinden çok vücudunun zayıflığı hep alay konusu oldu…

Polytech Lisesi’nde basketbola başlayan Miller, hep zayıflığı konusunda arkadaşları tarafından şakalara maruz kaldı. Çalkantılı geçen lise yıllarından sonra Kaliforniya Üniversitesi’nde kolej kariyerine başladı.Her ne kadar NBA’de inanılmaz işlere imza atsa da Reggie Miller’ın kolej kariyeri pek parlak geçmedi. Nitekim, Indiana Pacers tarafından 1987 NBA Draftları’nda 1. tur 11. sıradan seçilmesi NBA otoriterleri tarafından büyük bir risk olarak görülmesine engel olamadı. Zayıflığına rağmen pozisyonu için 2.01’lik boyuyla yarattığı avantaj ona uzun soluklu bir kariyer yarattı.

Reggie Miller’ın şanssızlıkları sadece fiziksel olarak değil mental olarak da peşini bırakmadı. NBA’e geldiği ilk senede kötü performansı eleştirilere sebep oldu. Öyle ki ablası Cheryl Miller çok ünlü bir basketbol oyuncusu. Reggie Miller için ‘Ablasından daha kötü basketbol oynayan tek NBA oyuncusu’ tarzındaki yorumlar bir dönem NBA’e damga vurdu. Özellike Miller’ın kolej döneminde ablası bir nevi Michael Jordan performansı gösteriyorki. Miller, ESPN ile yaptığı bir belgeselde bir anısını şöyle anlatmıştı: “Kolejde inanılmaz bir maç çıkartmıştım. 30+ sayıyla maçı bitirmiştim. Eve gelip bunu ailemle konuşup, onlarla sevincimi paylaşmak istemiştim. Ancak yemek yerken kimseden ses çıkmıyordu. Annem ve babam bana bakamıyorlardı. Sebebini ise yemeğin ilerleyen anlarında öğrendim. Ben, kolejde en iyi maçımı oynadığımı düşünürken ablam o akşamüsü kendi maçında 70 küsür sayı atmıştı.”

Reggie Miller’ın yükseliş seneleri ise 1994 yılıyla beraber oldu. Onun önderliğinde Indiana Pacers, beş kez Konferans Finali bir kez de NBA finali oynamayı başardı. 1994’te New York Knicks’e 4-3, 1995’te Orlando Magic’e 4-3, 1998’de Chicago Bulls’a 4-3 ve 1999 yılında ise New York Knicks’e 4-2 yenilerek NBA Finalleri’ne katılmayı başaramadı. 2000’de ise NBA Konferans Finali’nde New York Knicks’i 4-2 geçerek takımını NBA Finalleri’ çıkartmayı başardı. Fakat NBA Finali’nde bir döneme damga vuracak olan Los Angeles Lakers’a 4-2 elenerek şampiyonluk yüzüğü şansını yitirmiş oldu.

Reggie Miller, 7 Mayıs 1995 yılında ise NBA tarihinde akılalmaz bir olaya imza attı. Reggie Miller, Madison Square Garden’da New York Knicks ile oynanan maçın bitimine 18.7 saniye kala takımı gerideyken 9 saniyede 8 sayı üretti. Kenardan üst üste top çalarak farkı eriten ve Knicks oyuncusu John Starks’ın son topu da kullanaması sonucu Pacers maçı kazanmayı başardı. O anların kısa hali için;

 

Reggie Miller’ı efsane yapan en önemli olaylardan bir diğeri de Madison Square Garden’da oynadıkları bir play off maçı oldu. Maçın dördüncü çeyreğine sadece 12 sayıyla giren Reggie Miller, son çeyrekte 25 sayı atarak Indiana’ya galibiyeti getirirken asıl merak edilen ve maçtan sonra spikerlerin ona yönelttiği ‘Attığın sayılardan sonra Spike Lee’ye neler söyledin?’ sorusuna verdiği ‘Spike who? ‘ (Spike kim?) cevabıydı.

2004’de bir kez daha Konferans Finali oynamayı başaran Reggie Miller önderliğindeki Indiana Pacers, Detroit Pistons’a 4-2 yenilerek NBA Finalleri fırsatını bir kez daha geri tepti. Serinin son maçında Detroit Pistons’a karşı 27 sayı atan Reggie Miller, kariyerinin son maçını oynadı. Seyirciler ve Detroit’li oyuncular tarafından ayakta alkışlanan hatta seyircinin ‘One more year’ (bir yıl daha) tezahüratı yaptığı Reggie Miller kariyerini bu maç ile sonlandırdığını açıkladı.

NBA’de şampiyonluk kazanamamış en iyi oyuncular arasında gösterilen Reggie Miller’ın 31 numaralı forması Indiana Pacers tarafından emekli edildi. Tabii ki onu bu kadar çok konuşmamızı sağlayan faktör ve onu efsane kılan üçlük atışlarındaki başarılı performansıydı. ‘Downtown’ lakaplı Reggie Miller, aktif kariyeri boyunca 2560 başarılı üçlük isabeti ile Ray Allen’ın ardından en fazla üçlük isabeti kaydeden oyuncular arasında 2.sırada yer almaktadır.

Reggie Miller, NBA’de 1979-1980 sezonu ile başlayan üçlük çizgisi kuralıyla beraber dış atışın ilk temsilcilerinden oldu. Reggie Miller’ın kadife bileklerini takip eden Ray Allen, onu da takip eden şu anın süperstarlarından Stephen Curry ve Klay Thompson oldu. Günümüz basketbolunun dış şutlara dayandırılmış oyun anlayışı düşüncesinin ilk temelleri Reggie Miller’ın üçlük atışlarıyla beraber yarattığını hatırlatmakta fayda var.

Kariyeri boyunca 25.2 sayı, 4 asist ve maç başına 2.5 başarılı üçlük isabeti tutturan Reggie Miller, ABD Milli Takımıyla beraber 1994 Dünya Şampiyonluğu ve 1996 Yaz Olimpiyatları’nda altın madalya sevinci yaşadı. Reggie Miller, aktif sporculuk hayatının ardından TNT’de yorumculuğa başladı ve bu göreve hala devam ediyor.

Ahmet Yavuz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir