NBA Günlükleri

Geçmişin Yankıları: Wilt Chamberlain

1959 ile 1973 yılları arasında kurulu düzeni yeni yeni oturan NBA, Wilt Chamberlain isimli canavara şahit oldu. Şahit olmakla kalmayıp gelişti ve değişti. Hatta bu günlerde bile geçerli olan bazı kuralları getirdi. Peki lig kuralları ile oynayan bu canavar kimdir?

Wilton Norman Chamberlain, 21 Ağustos 1936 yılında dünyaya geldi. Profesyonel basketbol kariyerinde Golden State, 76ers ve Lakers formalarını terletti. 2,16’lık dev Chamberlain, çaylak sezonunda 114 kiloyken Lakers’ta oynadığı son sezonunda 136 kiloyu geçti.

Oynadığı pivot pozisyonunda NBA tarihinin en dominant ve en başarılı oyuncularından biri olarak kabul edilen Wilt Chamberlain, 13 numara ile efsaneleşti.

Küçük Canavar Potaya Savaş Açıyor

Basketboldaki ilk senesinde Kansas Üniversitesi forması giymek isteyen Chamberlain, NCAA kuralları gereği birinci sınıf öğrencileri A takıma çıkamadığından “1. sınıflar kadrosu”na alınmadı. İlk maçını 3 Aralık 1955’te Jayhawks forması ile NorthWestern’e karşı veren Wilt, 87-59 biten maçta 52 sayı atarak okul rekoru kırıp maçı takımına getirdi. Bir sonraki yıl All-Conference ve All-America kadrolarına seçilerek yeteneğini NBA öncesi kariyerinde ispatlamaya çalıştı.

Kansas’ta oynadığı dönemlerde profesyonel olup, NBA’e gitmek istedi ama o zamanki NBA’in kuralları gereğince sınıfı bitirmeyen oyuncular üzerindeki kısıtlaması yüzünden bu isteği bir yıl ertelendi.. Bu bir yıl içinde hevesi kırılmayan Chamberlain, Harlem Globetratters ile anlaştı ve o zamanın şartlarından inanılmaz bir ücret olan 50.000 dolar kazanmayı başardı.

1955 yılında NBA, özel bir draft kuralı başlattı. Bu kurala göre, NBA takımları sadece kendi yörelerinden oyuncuları draft edebilecekti. Yani, Chamberlain Kansas’taki bir takıma draft olacaktı. Fakat NBA’in kurucularından ve Golden State’nin sahibi olan Eddie Gottlieb, Chamberlain’i çok istiyordu ve ortaya şöyle bir teori attı: “O, Philadelphia’da büyüdü (eski Golden State şehri) ve burada ünlendi, o yüzden buradan draft edilmeli.” NBA bu konuda Eddie’yi haklı bulmuştu ve Chamberlain, Philadelphia’dan Golden State’e draft edildi.

NBA’de Deprem Etkisi

1959-1960 yılında kariyerinin ilk NBA maçına çıkan Chamberlain, Knicks’e karşı 43 sayı 28 ribaundluk inanılmaz bir performans ortaya koydu. Çaylak yılında 37,6 sayı ve 26,0 ribaund ortalamaları yakalayarak o yılki ödülleri domine eden canavarımız, 1960 NBA All-Star kadrosuna ilk beş olarak başladı. All-Star MVP’si seçilen Wilt, o sezonu MVP ve Yılın Çaylağı ödülleriyle de taçlandırmayı başardı.

Chamberlain ile NBA Finalleri’ne kadar yükselen Warriors, Boston Celtics ile eşleşti. Bill Russell–Wilt Chamberlain rekabetinde 81 sayı daha fazla atan Wilt, Boston Celtics’in şampiyon olmasına engel olamadı. 1961-1962 sezonunda bir ilki başararak 50,4 sayı ortalaması tutturdu ve NBA tarihinde bir sezonda 4,000 sayıyı geçen ilk oyuncu oldu.

Tarihe geçen maçını takvimler 2 Mart 1962’yi gösterdiğinde oynamıştı. New York Knicks takımına karşı 169-147 biten maçta tam tamına 100 sayı atmıştı ve bu tüm dünyada deprem etkisi yaratmıştı. NBA’de bugüne kadar binlerce kez rekor kırıldı, binlerce kez yeni başarılar ortaya çıktı ancak canavarımız rekoru hala kırılamadı.

NBA hakemleri Wilt Chamberlain’e yapılan faullere oyuncunun devasa fiziği nedeniyle göz yumuyordu. Faul sertlikleri giderek artmaya başlayınca taraftarı çok üzen bir açıklama yaptı. Basketbolu bırakacağı hakkında konuşma yapan Chamberlain “Bunun sebebi bana yapıldığında çalınmayan faullerdir.” diyerek isyanını dile getirdi. Yine de uzun uğraşlar sonucunda ikna edilip basketbola geri döndü.

Şutsuz rolüne de çok iyi hazırlanan Chamberlain’in asist kralı olmayı da başardığını eklemekte fayda var..

1967-1968 sezonundan sonra sayı ortalaması giderek azalmaya başlamıştı. Yorumcular bu azalmanın ilerleyen yaşı ile ilgili olduğunu savundu. NBA’deki ilk 7 yılında 40 sayı ortalama ile oynayan canavar, son 7 yılında 24 sayı ortalaması ile oynamaya başladı. Katıldığı bir programda yorumcuları cevaplayan Chamberlain: “Geçmişe baktığımda görüyorum ki ilk 7 yıl ve son 7 yıl arasında, sayı anlamında şaka gibi bir fark var. Şut atmayı kestim çünkü koçlarım böyle istedi.” diyerek yaşıyla bir ilgisinin olmadığını açıkladı.

Son beş yılını Los Angeles Lakers forması ile geçiren Wilt, zamanla ve yaşı itibariyle sayı ortalamaları iyice düşmeye başladı. Canavarımız emekliliği ise 1972-1973 sezonu sonunda gerçekleşti. Yıpratıcı NBA kariyeri sonrasında emekliliğinin ilk yılını koçluk yaparak geçiren Chamberlain, San Diago takımını yönetti. Emekli olmasına karşın kendisinden takım için oyuncu-koç teklifi yapıldı ancak yasalar buna müsaade etmedi.

1974 yılında Hall of Fame seçilen efsane oyuncu, 2 Ekim 1999 yılında 63 yaşında aramızdan ayrıldı ve Bill Russell ile girdiği o inanılmaz rekabeti, bireysel ve takım başarılarını bizlere bıraktı.

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir