NBA Günlükleri

Karşınızda Ergin Ataman

Hepimizin yakından tanıdığı Anadolu Efes’in baş antrenörü Ergin Ataman, 53 yaşında olmasına rağmen kendisi şimdiden Türk basketbolunda en iyi koçlar arasında gösteriliyor. 20 senedir bu işi yapan Ergin Ataman, Galatasaray ile 2016’da 7DAYS EuroCup’ı kazanma başarısı göstermişti.

1996’da ise Ergin Ataman, Efes’te asistan koçluk yaparken Koraç Kupası’nı kazanmıştı. Bu kupa, Türk tarihinde herhangi bir spor dalında kazanılan ilk Avrupa kupasıydı.

Ergin Ataman, 20 senelik koçluk kariyerinin çoğunda Türk takımlarında ve Türk Milli Takımı’nda çalıştı. Fakat kendisinin ismini Efes’in tarihine altın harflerle yazdırabilir ve bu konuda çok kararlı. Ergin Ataman, kariyerine Efes’te başladı. Önce altyapıda koçluk yaptı, ardından ise asistan koç olarak görev aldı. Bu Final Four başarısında kendisinin payı oldukça büyük.

Ergin Ataman, Efes ile ilk Final Four tecrübesini 2000 senesinde yaşamıştı. 2000’deki Final Four ise Türk tarihi için bir ilkti. Ardından İtalya’da kendine bir kulüp bulan Ergin Ataman, Siena ile anlaştı ve 2002 senesinde Saporta Kupası’nı kazandı. 2003’te ise kulüp ile birlikte ilk kez Final Four’a kalmayı başardı.

2009’da ise Efes ile birlikte Ergin Ataman, 13.kez Türkiye Şampiyonu oldu. 2017 Aralık’ta kulübün başına tekrardan geçtiğinden beri Ergin Ataman, Anadolu Efes’i EuroLeague’in son sırasından aldı ve bu turnuvada takımı ödüle aday olarak gösterebilecek bir takıma dönüştürdü.

Bu Final Four ile üçüncü tecrübesini yaşayacak olan Ergin Ataman, Anadolu Efes ile 19 sene sonra Final Four yapmış olacak. Bu yüzden Ergin Ataman, maçta takımının iyi gözükmesi için elinden ne geliyorsa yapacaktır.

Kaynakça: https://www.euroleague.net/news

Berkcan Tokyay on EmailBerkcan Tokyay on InstagramBerkcan Tokyay on Twitter
Berkcan Tokyay
Celal Bayar Üniversitesi-İngiliz Dili Ve Edebiyatı
İzmir

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir