NBA Günlükleri

Memphis Grizzlies Ja Morant’ı Seçecek Mi?

ESPN kaynaklarından gelen habere göre 2019 NBA Draftları’nda 2. sırayı hak eden Memphis Grizzlies, Murray State’in oyun kurucusu Ja Morant’ı draft edecek.

Kolejde ikinci yılını geçiren 19 yaşındaki Morant 2018-2019 NCAA asist lideri olarak En İyi Amerikalı Beş’e seçilmişti. 2017 senesinde liseden gelen oyuncu beklenmedik bir etki yarattı. Lise son sınıfa kadar smaç dahi vuramayan Morant bir kolejden de teklif aldı. Alabama ve Auburn gibi üst düzey takımlar karşısındaki performansından dolayı Morrant gözlemci ekiplerin dikkatini çekti. Final Four’da Auburn Tigers potasına 25 sayı bırakmadan önce  Alabama’ya karşı 38 sayı üretmişti.

Morant, NCAA finallerinde Florida State’e elenmeden önce takımını ikinci tura kadar taşıdı. Sezonu maç başı 24.5 sayı, 10 asist ve 5.7  ribaund ortalamalarıyla tamamladı.

Grizzlies’ın Morant’ı oyun kurucu olarak seçmesi ve franchise’ın geleceğini onun çevresinde inşa etmesiyle deneyimli oyuncu Mike Conley’i göndereceği söylenebilir. Takas döneminin son günlerine doğru Memphis, Conley’i takas etmek için epey uğraşmıştı ancak sadece Conley’nin uzun zamandır takım arkadaşı olan Marc Gasol’ü Toronto Raptors’a gönderebilmişti. Conley’nin kontratında 2 yıllık 65 milyon dolarlık opsiyon kaldı.

Morant’ın resimde yer almasıyla Grizzlies genç oyuncunun ve geçen sezon 4. sıradan seçilip 56 maçta oynayan Jaren Jackson Jr.’ın etrafına takım kurabilir.

 

 

Yasin Osman Kara

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir