NBA Günlükleri

Karşınızda Zeljko Obradovic

Nereden bakarsanız bakın, Obradovic basketbolda en iyi koçlar arasında yer alıyor. Kendisine saygı duymayan bir kişi bile yok desek abartmamış oluruz. Kendisi özellikle 5 farklı ülkede çalıştıktan sonra her yerde tanınır hale geldi. Bu yüzden kendisi nereye gitse EuroLeague’i temsil etmiş oluyor.

Bunların yanı sıra Obradovic’e saygı duyulmasının nedeni ise, kendisi EuroLeague tarihindeki en iyi geçmişe sahip. Bunda ise kendisinin payı yadsınamaz. Obradovic, EuroLeague kariyerinde koç olarak tam 9 kez EuroLeague şampiyonu oldu ve Fenerbahçe ile 6 sezonda 5 kez Final Four yaptı. Son 3 sezonda ise Fenerbahçe ile finale gitti ve 2017’de şampiyon oldu. Bu şampiyonluk ise Türk tarihi açısından bir ilkti.

Obradovic’in koçluk kariyerinde ise tek yaptığı şey kazanmak. 31 yaşında koçluk kariyerine başladı ve 7 sezon oyun kurucu olarak oynadığı Partizan ile ilk koçluk deneyimini yaşadı. Yugoslavya’da ki zorlu savaş ortamına rağmen Obradovic, ilk sezonunda Partizan’a ilk ve tek EuroLeague şampiyonluğunu yaşattı. DKV Joventut Badalona takımıyla bunu iki sezon sonra tekrar, Real Madrid ile ise 1995 senesinde bir kez daha başarmıştı.

Obradovic, en şaşalı ve en uzun dönemlerini Panathinaikos’ta geçirdi. 1999’ta başlayan bu serüven, tam 13 sezon sürdü. Yunan topraklarında Obradovic tam tamına 5 EuroLeague, 11 Yunanistan Lig Şampiyonluğu ve 7 Yunanistan Kupası şampiyonluğu yaşadı. 9 EuroLeague zaferi haricinde Obradovic, Yugoslavya Milli Takımı ile 1996 Yaz Olimpiyatları’nda Gümüş madalya, 1997 Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda Altın Madalya 1998 FIBA Dünya Şampiyonası’nda – Altın Madalya 1999 Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda ise Bronz madalya elde etti.

İlk kez Vitoria Gasteiz’de oynanacak Final Four için Zeljko Obradovic, Fenerbahçe’yi her zamanki gibi hazır hale getirecek ve şüphesiz 10.kez bu şanlı kupaya sahip olmak için elinden geleni yapacaktır.

Via: https://www.euroleague.net/

Berkcan Tokyay on EmailBerkcan Tokyay on InstagramBerkcan Tokyay on Twitter
Berkcan Tokyay
Celal Bayar Üniversitesi-İngiliz Dili Ve Edebiyatı
İzmir

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir