NBA Günlükleri

Şampiyon CSKA Moskova

2018-2019 Turkish Airlines Euroleague sezonunda şampiyon CSKA Moskova oldu. Şampiyonluk maçında temsilcimiz Anadolu Efes’i 91-83 yenen Rus ekibi, 4 sezonda 2 kez şampiyon olmayı başardı.

İlk çeyrekte Anadolu Efes savunmada ne kadar zayıf kalsada, hücumda %57 ile atarak ilk çeyrek skorunu 20-29 kapatarak tek hanelerde tutmayı başardı. Bir yandan ise CSKA Moskova, savunmada adam değişimi ile şutları azaltmaya çalıştı.  8’de 6 ile üçlük atarak %75 gibi bir yüzdeyle farkı yukarılara çekti. CSKA’nın top kaybı yapmadığı bu çeyrekte ise temsilcimiz Anadolu Efes 3 top kaybı yaptı.

İkinci çeyrekte ise CSKA’nın faul hakkı ilk 4 dakikada doldu ve Anadolu Efes bunun avantajını iyi kullanarak çizgiye geldi ve 11’de 10 atarak farkı 2 sayıya indirdi. Her iki takımda zayıf şut yüzdesiyle oynadı. İkinci çeyrekte ise Anadolu Efes’in ciddi bir üstünlüğü vardı ve bu çeyrekte 7 hücum ribaundu aldı.

Üçüncü çeyrekte ise Dunston’ın faul problemine girmesi ile CSKA Moskova, pota altında bulduğu avantajları sayıya çevirdi ve %75 ile şut attı. Çeyreği ise 6 sayı önde kapatmayı başardı. Anadolu Efes ise bu çeyrekte 3 hücum ribaundu alarak çift hanelere düşmekten kurtuldu. Müthiş bir performans gösteren Shane Larkin ise çeyreği son saniye üçlüğü ile kapattı.

Dördüncü çeyrekte temsilcimiz sabırlı hücum ederek bulduğu şutlarla farkı azaltmaya çalıştı. Fakat tecrübeli CSKA Moskova, tekrardan yüzdeli atışlar bularak maçı elinden bırakmadı ve maç sonunda şampiyonluğu göğüsleyen isim oldu. Hem savunma ribaundları ile hem çizgiye gelerek CSKA Moskova takımı, Anadolu Efes’e farkı eritme şansı tanımadı.

Maçın geneline bakacak olursak CSKA Moskova’nın maçı kazanmasında ki en büyük etken, bulduğu dış atışlardaki istikrardı ve %63 üçlük yüzdesi ile maçı tamamladı. Anadolu Efes ise %36 ile üçlük attı ve maça hücum ribaundları ile tutunmaya çalıştı. Efes, 13 savunma ribaundu alırken tam tamına 15 hücum ribaundu aldı.

Şampiyon CSKA’dan maçın MVP’si seçilen Will Clyburn, maçı 20 sayı ile tamamlarken 6’da 4 üçlük atarak şampiyonluğu göğüsledi. Cory Higgins de 20 sayı buldu ve yayın gerisinden 5’te 4 atarak önemli katkı sağladı.

Temsilcimizden ise Shane Larkin yüreğini ortaya koydu ve 29 sayı buldu. Fakat bu galibiyete yetmedi. Simon ise 15 sayı buldu ve 6’da 3 üçlük isabeti buldu.

Vitoria Gasteiz’de yapılan Final Four’da bu sezon iki Türk temsilcimiz yer aldı ve Fenerbahçe Beko 4. olurken, Anadolu Efes ise sezonu 2. kapattı.

Berkcan Tokyay on EmailBerkcan Tokyay on InstagramBerkcan Tokyay on Twitter
Berkcan Tokyay
Celal Bayar Üniversitesi-İngiliz Dili Ve Edebiyatı
İzmir

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir