NBA Günlükleri

Seri Çoktan Bitti Mi ?

Geçen yılın konferans finali tekrarı niteliğinde olan Golden State Warriors- Houston Rockets karşılaşması ilk 2 maçta GSW’un galibiyeti ile sonuçlandı.

Maçta gündem hakemlerin kararları, Durant’in ne kadar durdurulamaz bir oyuncu olduğu, Houston’un Warriors’u yenmeye çok yaklaşıp bir türlü becerememesi oldu.

Houston, seri öncesi 40 saat daha fazla dinlenme imkanına, geçen seneye göre çok daha etkili bir James Harden’a sahipti. Steph Curry ve Klay Thompson’ın da son diz sakatlıkları vardı.

Bu etkenlere rağmen 4 all-star oyuncuya sahip ve son 2 yılın şampiyonu Warriors, evindeki 2 maçı kazanmayı başardı.

İlk maç ve 2. maçın gidişatı hemen hemen aynı oldu. İlk maç 104-100 , 2. maç ise 115-109 bitti.

İlk 2 maçın sonunda James Harden ve Kevin Durant’in denediği şut, isabetli şut ve attığı sayı aynıydı.

Houston’un avantajları bununla da sınırlı değil. Demarcus Cousins da sakatlıkla playoffları kapatmasından sonra, Houston’un ribauntlarda ciddi bir avantaj yakalaması bekleniyordu.

Normal sezonda hücum ribaundu alma sıralamasında ligi 23. sırada bitiren Warriors, ilk 2 karşılaşmada mümkün olan hücum ribaundlarının %34’ünü almayı başardı.

Warriors, 2. şans hücumlarında 2 maç sonunda toplam 34 sayı elde etti. Hücumda zaten zorlanan Houston için tehlike çanları çalıyordu.

Ribaund avantajında fark yaratması beklenen Clint Capela, bu seride resmen sahada tutulamıyor.

Capela sahadayken 60 dakikada 27 sayı geriye düşen Rockets, Capela benchteyken 36 dakikada 26.2 sayı öne geçti.

Capela 60 dakikada 9 sayı, 8 ribaund 2 asist ve 1 blok ortalama ile oynuyor. 9 şut denemesinde 6 isabet bulan Capela için, asıl sorun 2 maç sonunda toplam 9 şut denemesinde bulunması. Normal sezonda bu sayı 11 idi.

Bunda ciddi bir Harden- Capela ikilisinin perde oyunu etkisi de var. Bu ikilinin alley-oop’larını görmeye çok alıştık. Ama bu seride, Harden’ın pasları ya isabetsiz, ya da inanılmaz bir şekilde savunulan ikili, bu imkanları bulamıyor.

Yunus Can Aşkın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir