NBA Günlükleri

MIP Ödülünün Sahibi NBA Şampiyonu Pascal Siakam

Toronto Raptors’ın henüz taze olan NBA şampiyonluğuna büyük katkıda bulunan Pascal Siakam MIP (En çok gelişme gösteren oyuncu) ödülünü alarak unutulmaz sezonunu taçlandırdı.

Ligdeki 3. senesini geçiren Siakam, Brookyn’in oyun kurucusu D’Angello Russell ve Sacramento oyun kurucusu De’Aaron Fox geride bırakarak ödüle ulaştı.

2017-2018 yılında maç başı ortalama 7.3 sayı ve 4.5 ribaund ile oynayan Siakam bu sezon saha içinden %54.9 ile mücadele ederken 16.9 sayı ve 6.9 ribaund ortalamaları yakaladı. İlk iki sezonunda 20 sayıyı sadece bir kez geçmeyi başaran Siakam bu sezon 20 sayıyı 26 defa geçmeyi başardı. Diğer yandan Siakam ilk iki sezonda toplam 30 üçlük bulurken bu sezon 79 üçlük buldu.

Kamerunlu oyuncu “Geldiğim yerden olan birisi için bu ödül her şey demek. Birçok çocuk buna bakıp bu durumun gerçekleşeceğine dair bir tür ilhama ve inanca sahip olabilir. Oradaki bütün Afrikalı çocuklara umut olabilir.” dedi.

Potansiyeli konusunda Siakam “Kesinlikle bir tavan veya sınır yok. Bu benim için sadece bir başlangıç. Daha iyi olma şansı elime geçtiği için heyecanlıyım ve ligde henüz 3. senemi geçirdiğimi bilmenin mutluluğu içerisindeyim.” açıklamalarında bulundu.

Yasin Osman Kara

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir