NBA Günlükleri

Normal Sezonun MVP’si Giannis Antetokounmpo!

Giannis Antetokounmpo, Kareem Abdul-Jabbar’a katılarak Milwaukee Bucks’ın En Değerli Oyuncu ödülünü alan ikinci oyuncusu oldu.

24 yaşındaki Antetokounmpo; Derrick Rose ve LeBron James’in ardından son 40 yılda MVP ödülünü alan en genç 3. oyuncu olarak adını tarihe yazdırdı. Yunan oyuncu Amerika dışında doğup ödülü kazanan 5. oyuncu oldu.

Tüm sezon boyunca Antetokounmpo ödülü kazanmaya odaklanmadığını belirtti. Kendisine defalarca ödülün apaçık bir hedef olup olmadığı soruldu. Verdiği cevapsa çoğu zaman ‘Takımın galibiyet alması bireysel başarılardan daha önemlidir.’ oldu.

27 Mayıs’taki sezon sonu ropörtajında Antetokounmpo “Son üç finalistten biri olmaktan mutluyum. Umarım ödülü alırım. Eğer alamazsam önümüzde başarılı olacağımız ve beni ödülü alma konumuna sokacak durumların olacağı birçok yıl var.”

Houstan Rockets’dan James Harden, Oklahoma City Thunder’dan Paul George diğer MVP finalistleriydi.

Antetokounmpo bu sezon maç başı ortalama 27.7 sayı, 12.5 ribaund ve 5.9 asist ile oynadı. 2019 All-Star maçında LeBron James ile beraber takım kaptanlığına seçildi. Shaquille O’Neal’ın 1999-2000 sezonunda Los Angeles Lakers’daki lig rekorunun ardından Antetokounmpo maç başı 25 sayı ve 10 ribaund istatistiklerini yakalayan ilk oyuncu oldu.

Antetokounmpo’lu Bucks 2001’den bu yana ilk kez Play-offlarda mücadele etme şansını yakaladı. Antetokounmpo playofflarda maç başı 25.5 sayı ve 12.3 ribaund ortalamalarıyla mücadele etti.

Yasin Osman Kara

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir