NBA Günlükleri

Yılın Çaylağı Luka Doncic!

Luka Doncic NBA’e büyük bir heyecan dalgası yaratarak girmişti. Dallas Mavericks’in oyuncusu Yılın Çaylağı ödülünü kazanarak bu heyecanın karşılığını verdi.

20 yaşındaki oyuncu ödül için diğer finalistlerden Atlanta Hawks’ın oyun kurucusu Trae Young ve Phoenix Suns’ın pivotu Deandre Ayton’ı geride bıraktı. 2018 draftının 3. sırası, 100 oyun 98’ini alarak büyük bir farkla ödüle ulaştı.

Ödülü kazanmasının ardından Doncic “Söyleyecek kelime bulamıyorum. Bu çok özel bir şey. Deandre ve Trae harika bir sezon geçirdi. Böylesine özel bir ödülü kazandığım için çok mutluyum.” dedi.

Doncic 21 sayı, 7 ribaund ve 6 asist ortalamaları yakalayarak Oscar Robertson’ın ardından bunu başaran tek oyuncu oldu. Doncic’in yaptığı 8 triple-double’ın ve isabet bulduğu 168 üçlüğün her ikisi de NBA tarihinde çaylak bir oyuncu tarafından ulaşılan en iyi 3. rekor oldu. Doncic, Batı Konferansı Ayın Çaylağı Ödülü’nün de tam 5 defa sahibi oldu.

Robertson ve Damon Stoudamire’ın ardından Young 19 sayı ve 8 asist ortalamalarına ulaşan 3. çaylak oldu. Young, 2013 yılında Michael Carter-Williams’ın ardından toplam sayı ve asistlerde çaylakların başını çeken ilk oyuncu oldu.

2018 draftının bir numarası Ayton ribaund alanında çaylakların en iyisi olurken 16.3 sayı, 10.3 ribaund ve %58.5 isabet yüzdesiyle mücadele etti ve son 19 yılda 16 sayı ve 10 ribaund ortalamaları yakalayan 3. oyuncu oldu.

Yasin Osman Kara

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir