NBA Günlükleri

Kimse Sonsuza Dek Kazanamaz! A.B.D. 78 Maç Sonra Kaybetti!

ABD Milli Takımı koçu Gregg Popovich’in Avustralya karşısında kaybettikleri hazırlık maçı sonrası sözleriydi bu; ”Kimse sonsuza dek kazanamaz”. Avustralya tarihinde ilk kez ABD’yi yenmeyi başardı. ABD milli takımı da 13 yıl aradan sonra maç kaybetti!

Koç Gregg Popovich, Avustralya maçının FIBA Dünya Kupası öncesi önemli bir uyarı olduğunu belirtti. Koç Pop, takımının bu sonuçtan çıkarması gereken dersler olduğuna inanıyor: “Sadece dördüncü çeyrek değil, tüm maç boyunca iyi oynamadık. Bazı kötü kararlar verdik, bunların bazıları bekleniyordu. Yeni bir ekibiz, hala sistemi öğreniyoruz. Şaşırtıcı değil ancak Avustralyalılar bize harika bir ders verdi. Umarım bundan bir şeyler öğreniriz.”

Popovich Avustralya milli takımı ve San Antonio Spurs‘ten öğrencisi Patty Mills’in de hakkını teslim etti: “Avustralya harikaydı. Sahanın her iki tarafında da mücadele ettiler. Planlarını doğru şekilde uyguladılar ve zaferle ayrıldılar.”

“Kaybetmek daha iyi oynamamız gerektiği anlamına gelir ve bu sizin kim olduğunuzu belirler. Kimse sonsuza dek kazanamaz. Çok çalışan bir ekibiz ve ne olursa olsun başa çıkabiliriz. Artık bu oyun bilgisiyle daha iyi bir takımız ve devam edeceğiz”

ABD milli takımı çok uzun süredir dünya basketbolunun zirvesi. Ancak bunun böyle olmadığı o kısa döneme geri dönelim. Yani 78 maç öncesine. ABD milli takımı zaman zaman şampiyonalara süper yıldızları olmadan katılmıştı. 2002 gibi! Kendi ölçeklerinde başarısız sonuçlar almışlardı.

2004 olimpiyatlarında Tim Duncan, Allen Iverson, Stephon Marbury gibi önemli yıldızlar ve milli takımın geleceği olan 2003 draftının en önemli yıldızları LeBron James, Dwyane Wade ve Carmelo Anthony kadrodaydı. Yeni rüya takım olması beklenen takım kabus yaşamıştı. Porto Riko, Yunanistan ve Litvanya’ya yenilen ABD 2004’te bronz madalya ile yetinmişti. Özellikle Porto Riko yenilgisi soğuk duş etkisi yaratmıştı takımda. 2006’da biraz daha olgunlaşmış olan kadro yeniden zirveye oynamayı planlıyordu. Ancak bu kez de Yunanistan’dan çelme yemişlerdi ve Dünya Kupasını 3. Sırada tamamladılar. 2006 Dünya Basketbol Şampiyonasında Yunanistan karşısındaki yenilgi ABD’nin son 13 yıldaki tek yenilgisiydi. 2008 Olimpiyatları ile beraber Rüya Takım ruhu yeniden canlandı. Hücumun savunmadan başladığının bilincine vardı Amerikalılar. 2010’da yine mütevazi bir kadroyla dünya şampiyonasında finalde Türkiye ile karşı karşıya geldiler ve o şampiyonada devleşen genç yıldız Kevin Durant sahneye çıktı! 2012 olimpiyatları belki de kadro olarak en görkemli dönemleriydi. Kariyerleri yükseliş devrine giren LeBron James, Kevin Durant, Carmelo Anthony ve James Harden kadrodaydı.

O dönemden bu yana gençleşmeye ve yeni jenerasyonu kadrolarına adapte etmeye çalışan ABD bu şampiyonada da gençlerden kurulu bir kadroyla sahada olacak. Avustralya 78 maç sonra onların yenilmezliğini kırdı. Bakalım Dünya şampiyonasının iddialı ekipleri genç Amerikalıları devirmeyi başarabilecek mi?

Alihan Olcar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir