NBA Günlükleri

Michael Jordan Şimdi Oynasaydı Ne Kadar Kazanırdı?

Chicago Bulls efsanesi Michael Jordan basketbol sahasında uzun zamanlar egemen oldu. Bu durumun finansal sonuçlarını günümüzde görmeye devam ediyoruz. Peki şimdi oynasaydı daha fazla kazanacaktı.

JxmyHighroller bir videosunda bu konudan bahsetti: ‘Michael Jordan şimdi oynasaydı ne kadar kazanırdı?’. Dediğine göre 1998 yılında Jordan, 33,1 milyon dolar kazanıyordu. Bu da bir takımın maaş boşluğundan* %22 daha fazla oluyor. Takımların maaş boşluğunun 2019’daki geldiği durumu** düşünürsek ve Jordan’ın kazandığı parayı hesaplamaya kalkarsak kazanacağı miktar bir sezon için 125,3 milyon dolar ediyor.

Oyuncuların maaşı son sezonlarda arttığını söylüyoruz. Bu durumlar ligin ve takımların kazandıkları paraya bağlı. Geçtiğimiz iki sezon çok iyi bir oyun ortaya koyan James Harden’ın takımından kazandığı para 30,4 milyon dolar. Bu miktar Jordan’ın kazandığının altında. Ligin finansal açıdan geldiği durumu düşününce Jordan’ın kazandığı cidden çok fazla.

Jordan, bazılarına göre tarihin en iyisi, bazılarına göre değil ama bariz bir şekilde en çok kazanan oyunculardan biri.

 

*  1997-98 sezonunda takımların maaş boşluğu 26,9 milyon dolardı.

** 2018-19 sezonunda takımların maaş boşluğu 101,9 milyon dolardı.

 

İsmail Çimen on Behanceİsmail Çimen on Emailİsmail Çimen on Facebookİsmail Çimen on Instagramİsmail Çimen on Linkedinİsmail Çimen on Twitter
İsmail Çimen
Yazar, çevirmen, grafiker at NBA Günlükleri
Yazar, çevirmen, grafiker
cismail00@gmail.com
https://www.behance.net/smailimen

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir