NBA Günlükleri

Adam Silver, Çin-Rockets gerginliği ile ilgili açıklama yaptı

NBA komisyoneri Adam Silver, Çin Basketbol Federasyonu ile Houston Rockets arasındaki gerilim hakkında açıklamada bulundu

Silver yaptığı açıklamada;

”İlk açıklamamızın, kim olduğumuz konusunda, ya da NBA’nin ne anlama geldiği konusunda insanları kızdırdığını, kafa karıştırdığını ve belirsizlik bıraktığını biliyorum.”

”Son 30 yılda NBA, Çin halkına büyük bir yakınlık kurdu. Basketbolun ABD ve Çin arasını derinleştiren insandan insana değişiminin nasıl önemli bir rol olabildiğini gördük.”

”Aynı zamanda iki ülkenin farklı siyasi görüşleri ve inançlarını kabul ediyoruz. Bir çok küresel marka gibi, işimizi biz de dünyanın farklı siyasi sistemlere sahip yerlere taşıyoruz.”

”Ancak motivasyonumuzu sorgulayanlar için bu, motivasyonumuz işimizi büyütmekten daha fazlası.”

”Eşitlik, saygı ve ifade özgürlüğü değerleri, her zaman NBA’yi tanımlamıştır ve olmaya devam edecektir. Küresel olarak çalışan Amerikan merkezli bir basketbol ligi olarak oyuna kattığımız bu kıymetli değerler var.”

”Aslında bakarsanız NBA’nin kalıcı güçlü yönlerinden biri de ligin içindeki çeşitliliğimizdir; farklı görüşler, farklı geçmişler, etnik kökenler, farklı cinsiyetler ve dinler. NBA oyuncularının %25’i ABD dışında doğdu. İş arkadaşlarımız Pekin, Hong Kong, Şangay ve Taipei’de dahil olmak üzere dünyanın her yerindeki ofislerde çalışıyor.”

”Bu derece çeşitlilik, farklılıklarımız ne olursa olsun, birbirimize saygı duyup değer verdiğimiz ve sporun fark yaratma gücüne olan inancı ise hepimizin ortak inancı ve bu  inanç bizim için bir temel prensip.”

”Amerika ve Çin’de dahil olmak üzere, dünyanın dört bir yanındaki insanların farklı konularda farklı bakış açılarına sahip olması kaçınılmaz. Bu farklılıkları yargılamak NBA’nin görevi değil.”

”Ancak NBA, oyuncuların, çalışanlarının ve takım sahiplerinin bu konularda ne söyleyeceklerini veya söylemeyeceklerini düzenleme kurum konumuna getirmeyecektir. Bu şekilde çalışamayız.”

”Basketbol, iki halkınında kalbinin ve zihninin derinliklerinde yer almaktadır. Milletler arası ayrımların daha da derinleştiği bu zamanda sporun, farklıklarımızdan ziyade insanlar olarak hepimizin sahip olduğu ortak olan değerlere odaklanan birleştirici bir güç olacağına inanıyoruz.”

Ne olmuştu?

Houston Rockets Genel Menajeri Darly Morey, politik olarak kriz yaşayan Çin hakkında Hong Kong’un bağımsızlığından yana Twitter hesabından bir tweet atmıştı.

Darly Morey: “Özgürlük için savaş, Hong Kong’a arka çık.” şeklinde attığı tweeti sonrasında birçok tepkiye sebep oldu. Bu tweet üzerinde James Harden ve Russell Westbrook açıklamalarda bulunarak özür dilediklerini belirttiler.

Volkan Metin on EmailVolkan Metin on FacebookVolkan Metin on InstagramVolkan Metin on Twitter
Volkan Metin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir