NBA Günlükleri

Ayton ve Suns’a Ceza Şoku: 25 Maç !

Gece saatlerinde ESPN’den Adrian Wojnarovski NBA camiasını sarsan bir haber geçti. Habere göre, NBA’in anti-doping politikasını ihlal eden ve vücudunda yasaklı madde (idrar söktürücü) tespit edilen Suns’ın genç pivotu De’andre Ayton’a 25 maç ceza verildi.

Haberde ayrıca Ulusal Basketbol Oyuncuları Birliği’nin (NBPA) bir dosya oluşturarak Ayton’ın yasaklı maddeyi istemsizce aldığına dair itiraz edeceği bilgisi verildi. NBPA’in her sene bu tarz olayların soruşturmasını hızlandırmak için iki hakkı bulunuyor. Bu haklardan birini Ayton için kullanmayı planlayan birlik, Ayton’ın cezasının en kısa zamanda kaldırılması veya cezada indirime gidilmesi için uğraş verecek. Yapılan tetkiklerde Ayton’ın kanında idrar söktürücü dışında herhangi bir yasaklı maddeye rastlanmadı.

Konuyla alakalı açıklamalarda bulunan Ayton: “Ailemden, takım arkadaşlarımdan, Suns organizasyonundan, taraftarlardan ve tüm Phoenix’ten özür diliyorum. Bu kesinlikle istemsizce yaptığım bir hataydı, farkında olmadan vücuduma almamam gereken bir madde aldım. Bunun etkisinin ne kadar olumsuz olduğunu biliyorum, bunun için fazlasıyla üzgünüm. NBPA ile beraber tahkim dosyası için çalışmaya devam edeceğim ve umuyorum ki sonuç olumlu olacak”, dedi.

Genç oyuncu De’andre Ayton 25 maçlık cezanın yanı sıra 2.17 milyon dolarlık bir maddi kaybın da eşiğinde bulunuyor. 2018 NBA draftinin bir numaralı seçimi Ayton dün gece Kings’e karşı 18 sayı 11 ribaunt ve 4 blokla lige iyi bir başlangıç yapmıştı.

Kutluhan Kocadağ
Purp & Gold

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir