NBA Günlükleri

Charlotte Hornets değerlendirmesi

Konu Charlotte Hornets olunca aklıma direkt geçen haftalarda sosyal medyada çokça paylaşılan bir video geldi. Manchester United taraftarı olan bir çocuğa, United’daki en sevdiği oyuncu soruluyordu. Çocuğun cevabı ise çok açıktı “Hiçbiri… Hepsi çöp!”. Her ne kadar spora ve sporcuya saygımdan ötürü herhangi bir şekilde çöp kelimesini kullanmayı sevmesem de bu kaba tabir belki de bu sezonki Hornets’i en iyi tanımlayan şey.

 

Son yılların NBA’de en kötü kadrosunu oluşturan Hornets, sezona olumlu herhangi bir beklenti gütmeden başlıyor. Öyle ki kadroda Kemba gibi All-star seviyesine çıkmayı vadeden oyuncu dahi yok diyebiliriz. Her ne kadar Malik Monk, Devonte Graham, Dwayne Bacon ve draft edilen PJ Washington’dan beklenti yüksek olsa da, bu oyuncuların Hornets cephesini kısa ve orta vadede başarıya taşıması mümkün gözükmüyor.

 

Gidenler

Kemba Walker – Boston Celtics

Jeremy Lamb – Indiana Pacers

Shelvin Mack – AX Armani Exchange Olimpia Milano

Tony Parker – Emekli

 

Gelenler

Terry Rozier – Boston Celtics

Thomas Welsh – Denver Nuggets

PJ Washington – Draft

Caleb Martin – Draft

Cody Martin – Draft

 

 

Yaz döneminde yaptıkları en iyi hamle

 

Charlotte adına iyi bir hamle yazmak pek mümkün değil. 125 milyonluk salary cap’in yaklaşık 85 milyonu Micheal Kidd-Gilchrist, Nicolas Batum, Cody Zeller, Marvin Williams, Bismack Biyombo gibi oyuncularla dolu. Bu durumda haliyle Mitch Kupchak’in eli kolu bağlanıyor. Fakat draftten çektikleri PJ Washington Kentucky’de 2 sene John Calipari tedrisatından geçmiş, şutu olan, hücum özellikleri gelişmiş bir uzun forvet. Ona yapacakları yatırım ve kendisinin kat edeceği yol uzun vadede Hornets için olumlu olabilir.

 

Yaz döneminde yaptıkları en kötü hamle

 

Bu noktada yaz döneminin öncesine gitmek gerekiyor. Hornets’in her ne kadar kulüp tarihinin en özel oyuncularından biri olsa da Kemba’dan sezon boyunca vazgeçmemesi 2019 yazının da kendi adlarına fiyaskoya dönüşmesine sebep oldu. Sezon ortası bir takasla en azından draft hakkı ve belki de bir iki tane gelecek vadeden oyuncu koparmak yerine Kemba’yı sezon sonuna kadar kadroda tutmayı tercih eden Hornets, bu hamlenin ceremesini çekti. Sign and trade yoluyla Kemba’yı Celtics’e yollayan arılar, karşılığında Terry Rozier’ı aldı ve kendisine 3 yıl için yaklaşık 60 milyon dolarlık bir kontrat verdi. Rozier, özgüven açısından NBA’deki en önde gelen oyunculardan biri. Fakat Rozier’ın potansiyelinin ve tavanının ne kadar yüksek olduğu tartışılır. Sezonun ilerleyen bölümlerinde Rozier’ın bu kontratını salary cap’te el kol bağlayan diğer kontratlar arasına yazabiliriz.

 

Geçtiğimiz sezonki durumu

 

Sezonu 39-43 G-M oranıyla tamamlayan Hornets, Doğu’da dokuzuncu sırada kaldı ve play-off yapamadı. Kemba ısrarları sonuçsuz kalan Hornets belki de iki üç senelik yeniden yapılandırma dönemine play-off dahi yapamadan girmiş oldu. Tek tesellileri Monk, Bacon, Bridges gibi oyuncuların dönem dönem iyi sinyaller vermiş olması olan arılar için sezon hayal kırıklığıyla tamamlandı.

 

Bu sezon ne yapar?

 

Rozier’dan büyük bir sıçrama bekleyen North Carolina ekibi için pek de parlak bir sezon beklemiyorum. Hornets’in başta belirttiğim gençlerin gelişimine ağırlık vermesini bekliyorum. Uzun yıllar San Antonio Spurs’te Gregg Popovich’in yanında asistan koçluk görevi üstlenen James Borrego’yla yola devam eden Hornets’in belki de en olumlu tarafı burası. Genç koç takımını hızlı oynatmayı seviyor ve bu modern oyun, gençlerin gelişimi açısından önem arz ediyor. Sezonun belli bir bölümünden sonra tamamen yeniden yapılandırma sürecine dönmesini beklediğim Hornets için 20 galibiyet bandı dahi iyimser kalabilir. Charlotte sakinlerini oldukça zorlu ve sancılı bir sezon bekliyor. NBA’in en kötü derecesine sahip olurlar mı bunu sezon sonunda göreceğiz ancak, bu olumsuz pozisyon için en büyük aday oldukları düşüncesindeyim.

 

Yazı Sahibi: Kutluhan Kocadağ

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir