NBA Günlükleri

Detroit Pistons değerlendirmesi

Detroit Pistons, geçen sezonu Doğu Konferansı’nda 8. bitirdi ve son play-off biletinin sahibi oldu. Play-off”ta Doğu birincisi Milwaukee Bucks ile eşleşen Pistons, rakibine 4-0 kaybetti ve sezonu tamamlamış oldu. İnişli çıkışlı geçen ve istikrar yakalamakta zorlanan Pistons için sezon nasıl geçti, kimler geldi, kimler gitti, takım ne vadediyor? Karşınızda The Bad Boys, “Detroit Pistons”

Geçen sezon ne yaptılar? 

Detroit Pistons’ın bu sezonunu “arayışlar içinde geçen ancak bad boys kültüründen uzak” şeklinde tanımlayabiliriz. En son play-off’unu 2014-2015 sezonunda yapan Pistons için önceki sezonlar istikrarsız geçti. Bu sezon takıma istikrar kazandırması adına,Stan Van Gundy’nin yerine Toronto Raptors koçu Dwane Casey’i getirdiler. Sezona Blake Griffin’in muazzam oyunu ve Dwane Casey’nin disiplini sayesinde 13-7 gibi bir başlangıç yaptılar. Ancak ne var ki, Blake Griffin 5.vitesten 3.vitese indiğinde, Detroit de sıradan bir takıma dönüştü. Bu dönüşümde yeterli bench katkısının alınamaması, Reggie Jackson ve Andre Drummond gibi isimlerin potansiyellerinin oldukça altında katkı vermeleri gibi etkenler ön plana çıktı ve 30-35 maçlık istikrarsız bir dönem geçirdiler. All-Star arasının ardından ise, “aydınlanan” bir Pistons izledi seyirciler. Reggie Jackson ve Andre Drummond’ın artan performansı, bench’ten gelen Langston Galloway, Luke Kennard ve Wayne Ellington gibi isimlerin iyi katkı vermesi ve “LeBron vari” formu ile Blake Griffin performansı sayesinde Pistons, iyi bir çıkış yakaladı ve belki de son maçlarda direkt rakiplerine yenilmeseler 6.bitirecekleri sezonu 8.bitirdiler. Ancak play-off’ta karşılarında NBA’i domine etmiş bir Milwaukee Bucks vardı ve Detroit’in yapabileceği fazla bi rşey yoktu. Nitekim, bazı maçlarda Giannis Antetokounmpo’yu odaklanarak onu durdurmaya çalışsalar da 4-0 ile elenmekten kurtulamadılar.

Gelenler-Gidenler

Detroit Pistons, sezon ortasında Stanley Johnson ve Reggie Bullock gibi isimleri takaslayarak yerlerini Wayne Ellington ve Milwaukee Bucks’tan Thon Maker ile doldurdu. Yaz döneminde ise free agent statüsündeki Derrick Rose, Tom Frazier, Tony Snell, Joe Johnson, Christopher Wood, Zaza Pachulia ve Markieff Morris gibi isimlerle kadrosunu güçlendirdi. Jose Calderon ile yeniden sözleşme imzalayan Pistons, Jon Leuer karşılığında Tony Snell’i Milwaukee Bucks’tan transfer etti. Isaiah Whitehead ve Kalin Lucas ile yollar ayrıldı.

Draft

Pistons, 2019 NBA draft seçimlerinde tercihini draft’in en genç üyesi Sekou Doumbaya’dan yana kullandı. Forvet pozisyonunda görev alan Sekou, özellikle boyalı alanda iyi yüzde ile bitirmesi ve topsuz oyunda etkili olması ile dikkat çekiyor. 3 sayı ve flooter yüzdeleri ise, nisbeten düşük, ancak gelişime açık.

Bu sezon ne yapar? 

Transferlerden hareketle bu sene Pistons’ın daha alternatifli bir kadroya sahip olduğunu söyleyebiliriz. Geçen yıla göre Blake Griffin’e eşlik edecek oyuncuların artması takımın elini güçlendiriyor. Daha sağlam bir takım olmaları bekleniyor ancak bu kadro ciddi dezavantajlar da barındırıyor. Drummond ve Jackson’ın konsantrasyon kaybı yaşaması, gelen transfer profilinin “eskinin yıldızları” ekseninde olması, geçen seneki gibi istikrarsız bench katkısı takımı zora sokabilir. Yine play-off yarışında yer alacaktır ancak daha ileriye gitmeleri için geçen sezondan daha fazlasını yapmaları gerekecek.

Sümercan Ertit

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir