NBA Günlükleri

Steve Kerr’den Donald Trump’a cevap gecikmedi

Geçtiğimiz gün basın mensuplarına Türk Silahlı Kuvvetleri’nin “Barış Pınarı Harekâtı” kapsamında gerçekleştirdiği operasyonu çok sert bir dille eleştiren ve bunun devamında Türkiye Cumhuriyeti’ni ekonomik açıdan tehdit eden ABD Başkanı Donald Trump, konuyu birden Çin-NBA sorununa ve takım koçlarına çekmişti.

Çin-NBA arasında yaşanan ciddi gerginlik hakkında açıklama yapan Donald Trump, “NBA yönetimi Çin ile çıkan sorunlarını kendi başına çözmeli. Yaptıkları şeyleri biliyorlar.” diyerek NBA yönetimine olan güvenini ifade etmişti.

Bilindiği üzere Houston Rockets’ın Genel Menajeri Daryl Morey’nin Hong Kong’daki protestoları destekleyen bir tweet atması Çin hükümetini, şirketlerini ve hatta takımın Çin ortaklarını bile kızdırmıştı. NBA Çin Oyunları’nın gerçekleşmesine birkaç gün kala yaşanan bu olay, Los Angeles Lakers-Brooklyn Nets maçının Çin televizyonlarında yayınlanmamasına ve her iki takımın oyuncularının katılacağı NBA Cares etkinliğinin iptal olmasına neden olmuştu.

Donald Trump, Türkiye’nin siyasi ve askeri politikasıyla ilgili eleştirilerine devam ettiği anda NBA çatısı altında açıklama yapması dikkat çekmişti. Konuyu bir adım ileri götüren Trump, kendisini sürekli eleştiren NBA’in efsanevi koçlarından Gregg Popovich ve NBA’de son yılların damgasına vuran Golden State Warriors’ın koçu Steve Kerr hakkında da sert ve alaycı açıklamalar yapmıştı. Trump, kendisini medya ve sosyal medya aracılığıyla sürekli eleştiren Kerr için “Küçük bir çocuk gibi çok korkuyor. Açıklama yaparken titriyordu.” dedi. Açıklamalarına devam eden Donald Trump, tıpkı Steve Kerr gibi kendisini çokça eleştiren Gregg Popovich hakkında: “Kerr ile korkma derecesini karşılaştırırsak Popovich, ondan daha az korkmuş gözüküyor.” diyerek sözlerini tamamlamıştı.

Bu sabaha dönersek GSW koçu Steve Kerr, Minnesota Timberwolves ile oynanılan hazırlık maçı öncesinde resmen ders niteliğinde bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

Kendisiyle dalga geçen ABD Başkanı Donald Trump’a, ülkesinde daha önce görev yapmış başkanlarla olan anısını hatırlatan koç Kerr: “Geçtiğimiz akşam Beyaz Saray’a yaptığım birden fazla ziyaretini düşünüyordum. Çok ayrıcalıklı bir yaşamım oldu. Başkan Trump’ın öncesinde galiba beş ABD Başkanı ile tanıştım. İlk tanışmam 1984 senesinde Ronald Reagan ile olmuştu. Babam bir terörist saldırısı sonucunda öldürüldükten altı ay sonra Başkan Reagan, beni ve annemi Beyaz Saray’a çağırmıştı. Başkan Reagan ve yardımcısı Bush, bizi resmi makama çağırdılar. Eğitimde yer alan babam hakkında hizmetleri için çok teşekkür ettiler ve bizimle yarım saat vakit geçirdiler. Orta Doğu’da Amerikan değerlerini paylaşmaya ve orada huzuru sağlamaya çalışan babama teşekkür ettiler.” dedi.

Amerika’nın politik olarak bir değişimde olduğunu vurgulayan Koç Steve Kerr; “Geçen akşam yaşananlar ise son 35 yılın tam tersiydi. O zamanlarda hangi tarafta olduğun, politik düşüncen, siyasi partin gibi şeyler önemli değildi. ‘Sen bir Amerikalısın’ o zamanların düşüncesiydi. Karşılıklı saygı vardı. Şimdi işler değişti ve biz böyle bir dünyada yaşıyoruz. Umudum şudur ki bir gün olgun birleştirici anlayışla her partiden insanla beraber oturup resmi makamdaki itibarımızı yenileyebilmek. Bence bu yaşanacak. Ben yorumlar yapmaya devam edeceğim. Bu benim hakkım. Bu yüzden Amerikalı olmayı seviyorum. Bu yüzden ülkemi seviyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

Yoğun bir siyasi gündem içerisinde olan Donald Trump’ın koç Steve Kerr’e tekrar cevap verip vermeyeceği ise şimdiden merak konusu olmayı başardı.

Kaan Meriç
Chief Editor | Bleeding Green

kaaanmeric@gmail.com

One Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir