NBA Günlükleri

WNBA 2019 Şampiyonu Washington Mystics

WNBA 2019 Final Serisinde merakla beklenen mücadele başkent Washington’da oynandı. Geçtiğimiz sezonun da finalisti olan Washington Mystics rakibi Connecticut Sun’ı 89-78’lik skorla mağlup ederek tarihinde ilk kez şampiyon oldu.

Mücadeleye ev sahibi ekip Washington Mystics; Elena Delle Donne, Natasha Cloud, LaToya Sanders, Ariel Atkins, Kristi Toliver beşiyle başladı. Konuk takım Connecticut Sun ise; Courtney Williams, Jasmine Thomas, Jonquel Jones, Shekinna Stricklen, Alyssa Thomas beşiyle parkede yer aldı.

Karşılaşmada ilk sayılar hava atışını kazanan Connecticut Sun’dan geldi. Courtney Williams’ın iki sayısıyla başlayan mücadelenin ilk bölümü Elena Delle Donne, Courtney Williams düellosuyla geçti. Jasmine Thomas’ın erken gelen iki faulü sonrası benche geçtiği çeyreği, bitime 4.5 dakika kala Kristi Toliver’ın üçlüğüyle öne geçen Washington Mystics 23-20 önde kapattı.

İkinci çeyreğe iyi başlayan ekip Connecticut Sun oldu. Tekrar öne geçmeyi başaran konuk ekip, bulduğu dış atışlarla farkı çift hücumlara çıkartsa da Washington Mystics erken cevap verdi. Sıkça üçlüklerin konuşulduğu periyodu Connecticut Sun 43-42 önde tamamladı.

Karşılaşmanın ikinci yarısı Jonquel Jones’ın bulduğu 2 sayı ile başladı. Hemen karşılık Kristi Toliver’dan geldi. Birkaç dakika sonra Connecticut Sun’da Courtney Williams ön plana çıktı ve farkı 9 sayıya kadar çıkardı. İlk yarıda 7 sayı üreten Emma Meesseman bu çeyrekte adeta parladı, on dakikalık süreçte rakip potaya 11 sayı atan Belçikalı oyuncu ve Elena Delle Donne önderliğindeki Washington Mystics çeyreğin bitimine yakın farkı eritse de son bölüme rakibi karşısında 2 sayı geride başladı. (62-64)

Şampiyonun belli olacağı son on dakikada ilk sayılar ev sahibi ekipten Natasha Cloud’dan geldi. Cloud’ın bulduğu üçlükle uzun bir aradan sonra ilk defa öne geçen Mike Thibault’ın öğrencileri skoru lehine tutmayı başardı. Janquel Jones ile karşılık vermeye çalışan Connecticut Sun, Kristi Toliver’ın turnikesi sonrası mola aldı. (76-72) Mola dönüşü işler hiç Connecticut Sun’ın istediği gibi gitmedi. Peş peşe bulduğu sayılarla farkı 8 sayıya çıkaran ev sahibi ekip kendisi adına maçtaki en büyük farkı yakaladı. Oyunun son bölümlerinde disiplinden kopan Connecticut Sun hücumda ve savunmada istediği sonucu elde edemedi, bulduğu atışları çok iyi değerlendiren Washington Mystics maçı 89-78 seriyi de 3-2 kazanarak WNBA tarihinde ilk kez şampiyon oldu.

Karşılaşmanın en skorer ismi 25 sayıyla Connecticut Sun’dan Jonquel Jones oldu. 25 yaşındaki forvet ayrıca 9 ribaund üreterek double double’ın kıyısından dönerken takım arkadaşı Alyssa Thomas ise 37 dakika parkede kaldı ve 21 sayı 12 ribaund 6 asist ile istatistiklerde yer aldı.

Washington Mystics’ta ise en skorer isim benchten gelen Emma Meesseman oldu. Belçikalı oyuncu 22 sayı 3 ribaund 3 asistle oynadı.

Washington Mystics’ta Emma Meesseman 22, Elena Delle Donne 21, Kristi Toliver 18, Natasha Cloud 18, Ariel Atkins 6, LaToya Sanders 2, Aerial Powers 2 sayı ile mücadele etti.

Connecticut Sun’da ise Jonquel Jones 25, Alyssa Thomas 21, Courtney Williams 16, Shekinna Stricklen 7, Bria Holmes 3, Morgan Tuck 2, Jasmine Thomas 2, Brianna Jones 2 sayı ile oynadı.

Furkan Bahar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir